myheritage jak znajdować

Przy dużej ilości osób w drzewie często mamy problem ze znalezieniem naszych własnych danych. WYdaje się, że niektóre osoby… zginęły! W tym poradniku poznasz zasady szukania oraz otrzymasz wskazówki jak wprowadzać dane aby łatwo je znajdować.

Zasady wyszukiwania osób

Podstawowe przeszukiwanie w celu zmiany probanta – osoby która zajmuje centralne miejsce na wyświetlanej tablicy genealogicznej – w celu wyświetlenia drzewa tej osoby lub w celu znalezienia konkretnej osoby w celu odczytu/zmiany informacji, odbywa się za pomocą pola „znajdź osobę…”.

myheritage

Jeżeli w naszym projekcie jest wiele osób spełniających dane kryteria, w ciągu wprowadzania kolejnych liter, po zniknięciu powiadomienia o znalezieniu zbyt wielu dopasowań, będzie kolejno zawężana, lista dopasowań, spełniających kryteria.

Pole wyszukiwania nie zawiera żadnych udoskonaleń typu „SOUNDEX” czyli jeżeli nieopacznie wpiszecie w jakimś profilu imię „Wladyslaw”, zamiast „Władysław” ten profil nie zostanie uwzględniony podczas szukania „Władysław” przez „Ł”

Metoda przeszukiwania

Jest jedna podstawowa i fundamentalna zasada wyszukiwania: wyszukiwarka wyszukuje tyle wyrazów ile jest ciągów znaków w polu wyszukiwania i wszystkie kombinacje zaczynające się od wprowadzonych ciągów znaków. Wielkość liter nie ma znaczenia.

Przykłady wyszukiwania:

  • w r -> Wladyslaw Rech, Władysław Rech, Waldek Rech, Władek Rękawski, Wanda Rzecka, Roman Wojno, Rozalia Wichura…
  • wł r -> Władysław Rech, Władek Rękawski, Renata Włodarz, Władysława Rudna,…
  • włady r -> Władysław Rech, Renata Włodarz, Władysława Rudna,…
  • włady re -> Władysław Rech
  • re włady -> Władysław Rech
  • re władysława -> brak wyników

Zwróćcie uwagę iż celowo wspomniałem o „kryteriach” a nie „kryterium” wyszukiwania! Możemy w polu podać kilka kryteriów, najprostszym przykładem jest imię i nazwisko np.: „Władysław Rech” i jak można się domyśleć na liście znajdą się wszystkie osoby spełniające te dwa kryteria, czyli Władysławowie Rech, oraz Władysławy Rech! a także Rechowski! Ponieważ mechanizm nie szuka pola zgodnego odpowiadającego naszemu kryterium, a pola rozpoczynającego się od ciągu znaków w naszym kryterium! Dlatego wpisując „Władysław” wyświetlą się też „Władysław”+a, oraz „Rech”+owski.

Pójdźmy dalej, jeżeli obawiamy się że mogliśmy podać Władysława , bez znaków „Ł” („Wladyslaw”) a jesteśmy pewni nazwiska, wpiszmy w pole „W Rech”, wówczas zostaną wyświetlone wszystkie osoby spełniające oba te kryteria. Równie dobrze to możemy wprowadzić „W R J” lub więcej liter wówczas na przykładzie mojego drzewa dostaję takie rekordy na liście jak: „Wiktoria Jedliczka (Rygiel)”, „Rozalia Michalski (Janiszkiewicz-Wiśniowski)”, „Weronika Resch (Joachimski)”, „Ryszard Józef Wiśniowski”, czy „Joanna Waleria Repetowicz”; wszystkie powyższe spełniają podane kryteria jako „W R J” ponieważ posiadają wyrazy rozpoczynające się od tych liter.

Trzeba wiedzieć

W poniższych polach będą przeszukiwane wszystkie wyrazy, nawet gdy nazwisko będzie trójczłonowe i będą wpisane trzy imiona, wyszukiwanie będzie po każdym członie nazwiska i po każdym imieniu (o ile będą rozdzielone spacjami):

myheritage

W poniższych polach będą wyszukiwane tylko zgodności z pierwszymi wyrazami w tych polach:

myheritage

Dlatego wpisując tytuł i/lub przydomek należy wprowadzać tylko jeden wyraz.

Ważna uwaga

W przypadku gdy w danym polu jest wpisanych kilka słów/wyrażeń, np. „h. Sas”, to mechanizm wyszukiwania wyszukuje z uzupełnianiem liter tylko pierwsze wyrazy w polach i jeżeli w polu wyszukiwania wpiszemy dwie litery początkowe, to będą one poszukiwane w dwóch różnych polach typu [1] a nie w jednym polu koło siebie.

Oczywiście nie możemy wpisać czegoś w dowolnym miejscu i dziwić się że poprzez to pole ten dowolny atrybut jak toponim czy antroponim, nie jest odnajdywany, w podstawowym wyszukiwaniu mapowane są następujące pola „Pierwsze (i drugie) imię [2]”, „Nazwisko [2]”, „Tytuł [1]”, „Przydomek [1]” „Nazwisko po ślubie [2]”, „Przezwisko [2]”; aczkolwiek w dwojaki sposób, pola z symbolem „[1]”, uwzględniają tylko pierwszy wyraz, więc jeżeli załóżmy w przydomku zechcemy podać „h. Sas” i w polu szukania wpiszemy to samo, nie zostanie nic znalezione, ponieważ pierwszym wyrazem jest tylko „h.”, w tych polach separatorem wyrazów jest „ ” tylko i wyłącznie spacja.

Wygodny sposób zapisywania przydomków i herbów

Wprowadzanie herbów

Aby móc łatwo znajdować osoby posiadające dany, konkretny, herb, ten atrybut proponuję zapisywać w polu przydomka. W tym polu najlepiej go zapisać bez spacji czyli przykładowo „h.Sas” – wówczas zostaną po wpisaniu w wyszukiwarkę, wyszczególnione wszystkie profile spełniające kryterium „h.Sas”. Podobnie jest z polem „Tytuł” – możesz wprowadzać informacje o herbie w polu Tytuł tak samo, czyli bez rozdzielania spacją, czyli w postaci „h.Sas”.

Wprowadzanie nazwisk dwuczłonowych

Inaczej niż z polami „Tytuł” jest z polami oznaczonymi symbolem „[2]” czyli: Imiona, Nazwiska, Przezwiska. Tutaj mapowane są wszystkie wyrazy, a separatorem miedzy wyrazami jest podobnie jak uprzednio „ ” (spacja), ale też niekiedy „-” myślnik/minus (niestety czasem używając separatora w postaci myślnika/minusa aby odszukać drugi człon, potrzeba podać przynajmniej pierwszą literę pierwszego członu). Wydaje mi się że jest to wewnętrzny błąd skryptu wyszukiwarki MyHeritage. Moja porada – aby z tym sobie poradzić, najbezpieczniej jest, stosując kilka członów, opatulać znak myślnika/minusa „ – ” z obydwu stron znakiem spacji „ ”. Tak wiec mając np. osobę Rozalię Alfredę Moniuszko (Rech – Janiszkiewicz), możemy ją znaleźć np.: „Alfr Janisz”.

Ważne – nie wprowadzaj wariantów nazwisk rozdzielanych myślnikiem lub przecinkiem, jak np.: Bloch/Błoch/Błoh albo Bloch,Błoch,Błoh bo taka konstrukcja zapisu może być traktowana jak jedno nazwisko i będziesz mieć kłopot z odnalezieniem osoby o takim nazwisku.

Własne identyfikatory

Jeżeli mamy ogromną ilość osób w drzewie, oraz dla ułatwienia chcielibyśmy wprowadzić przeszukiwanie za pomocą jakiś identyfikatorów, nic nie stoi na przeszkodzie, by w dowolnym z powyższych pól dodać na końcu kolejny wyraz określający nasz identyfikator, i bez problemu, na podstawie niego w myśl powyższych zasad, selekcjonujemy żądane osoby. Mogą być to np. numery osób: Nazwisko „Rech 1234”.

Co dalej?

Możesz obejrzeć film przedstawiający powyższe zagadnienie:

W tej chwili zapraszam do dołączenia do grupy „Genealodzy PL MyHeritage” na Facebooku aby wspólnie rozwijać nasze drzewa genealogiczne – kliknij!

Jeżeli masz uwagi, chcesz coś dodać lub poprawić – napisz!

Czytaj wcześniejsze:
Porada #1 Dlaczego warto wybrać MyHeritage
Porada #2 Poprawna rejestracja
Porada #3 Przywracanie funkcji „Family book” 
Porada #4 Jak zostać znalezionym
Porada #5 Jak znajdować bezpłatnie w płatnych serwisach
Porada #6 Jak zakończyć subskrypcję bez utraty danych
Porada #7 Jak wykonać pełną kopię danych

Następne:
Porada #9 Jak obniżyć wysokość abonamentu
Porada #10 Strategia rozwoju drzewa genealogicznego
Porada #11 Kolejność osób w związkach