Wybór MyHeritage do budowy drzewa genealogicznego jest propozycją wartą rozważenia. Poszukiwania informacji, gromadzenie danych, dzielenie się danymi z czasem staje się coraz trudniejsze, gdy nie wykorzystujemy narzędzi wspomagających budowę drzewa genealogicznego. Tutaj proponuję rozwiązanie bezpłatne i bez ograniczeń.
Dla kogo jest ten poradnik?
Ten artykuł otwiera cykl poradników skierowanych do początkujących genealogów którzy już wiedzą, że genealogia jest chorobą zaraźliwą i nieuleczalną, ale jeszcze nie zebrali doświadczeń które pozwoliłyby im wybrać najlepsze rozwiązanie. Poradnik jest dla poszukiwaczy którzy chcą zyskać popularne rozwiązanie do zarządzania swoimi danymi i w łatwy sposób znajdować kolejne dane, krok po kroku.
Ten poradnik nie jest dla osób zaawansowanych, które poznały już wszystkie dostępne na rynku rozwiązania i wiedzą które z nich najlepiej odpowiadają ich szczególnym potrzebom – czy zarządzaniem dziesiątkami tysięcy rekordów czy szczególnymi wydrukami.
Poradnik nie jest też dla osób, które nie pracują systematycznie, które nie szukają krok po kroku, zaczynając od siebie, poprzez rodziców a następnie na podstawie wyciągów z USC dziadków i tak krok po kroku, cierpliwie budują swoją przeszłość. Nie jest dla tych, którzy zbierają dane chaotycznie i mają setki wzmianek ze swoimi nazwiskami których nie są w stanie powiązać z żadnym drzewem. Tego chaosu ten poradnik nie uporządkuje. Są takie programy, które świetnie nadają się do dopasowywania i układania osób dowolnie jak na tablicy testując różne hipotezy, ale to temat na inny poradnik.
Czego potrzebuje genealog?
Chcę zrobić drzewo genealogiczne
Aby zbudować drzewo genealogiczne potrzebujesz źródeł danych oraz sposobu na ich gromadzenie, przetwarzanie, udostępnianie i prezentację. Do ważnych źródeł danych należą informacje zebrane przez innych genealogów, którzy zdecydowali się na ich udostępnienie (z różnych powodów: z niewiedzy że to robią, dla sławy, dla skontaktowania się z innymi, dla uzyskania innych danych na zasadzie wzajemności). Z czasem masz już tak duży zbiór danych, że nie jesteś w stanie zapamiętać osób i powiązań między nimi, zwłaszcza gdy Twoje drzewo jest bardzo szerokie. Stajesz przed wyborem rozwiązania do zarządzania posiadanymi przez Ciebie informacjami.
Chcę gromadzić informacje z wielu źródeł
Rodzajów informacji jest wiele: strony internetowe, książki, wspomnienia, fotografie, dokumenty. Z samych stron internetowych mamy wiele różnych źródeł: skany metryk, wykazy osób, herbarze i wiele różnych baz danych. Potrzebujesz rozwiązania, które w sposób pozwalający na łatwy dostęp do informacji porządkowałoby ją i pozwalało na prezentację danych, pozwalało na łatwe modyfikacje, zabezpieczenie przed utratą.
Chcę dzielić się z innymi
W sytuacji, gdy drzewo genealogiczne jest dziełem kilku osób zachodzi potrzeba prezentacji już zgromadzonych informacji oraz na dzielenia się informacjami z innymi. Można to zrobić prezentując dane w serwisie on-line lub przekazując dane w postaci pliku GEDCOM albo – najwygodniej – przekazując drzewo genealogiczne w postaci raportu książkowego w postaci pliku pdf.
Chcę zrobić test DNA
Z myślą o przyszłości potrzebujesz też rozwiązania które pozwoli Ci korzystać z DNA do poszukiwań przodków. Nie jest to konieczne ale warto mieć możliwość dodawania wyników testów DNA do osób w drzewie genealogicznym.
Rozwiązania dostępne na rynku
Tutaj koncentruję się na rozwiązaniach bezpłatnych, dedykowanych dla osób rozpoczynających swoje poszukiwania, ale na rozwiązaniach na tyle przyszłościowych, że oferujących rozszerzone, płatne możliwości, z których na początku nie musimy korzystać. Warto jednak mieć możliwość aby w każdej chwili móc skorzystać z rozwiązań płatnych, choćby na krótki czas. W większości przypadków uda się całkowicie poprzestać na rozwiązaniach bezpłatnych i ten model będziemy promować.
Rodzina rozwiązań Ancestry
Ancestry.com, FindAGrave, RootsWeb, Newspapers.com – to rodzina rozwiązań w ramach grupy Ancestry. Ancestry jest genealogicznym gigantem, dysponuje największą ilością płatnych subskrybentów (3 miliony), około 15 milionów danych DNA i ponad 20 miliardów tzw. „rekordów”, czyli wzmianek o osobach, 100 milionów drzew. Dane obejmują głównie USA, Kanadę, Australię, Irlandię i Anglię. Jeżeli szukasz potomków swoich przodków na emigracji to warto zainteresować się Ancestry. I tylko w tym przypadku, gdyż danych dotyczących Polski jest mało, te które są są wprowadzane przez Amerykanów w już ich transkrypcji nazwisk i miejscowości stąd o względnie niskiej jakości. Koszty subskrypcji Ancestry są bardzo wysokie i sięgają 270 dolarów rocznie. Serwis jest angielskojęzyczny, nie ma polskiego interfejsu. Jedyną opcją na bezpłatne skorzystanie jest 14-dniowy okres próbny, z którego można skorzystać tylko raz. Wszystkie usługi są płatne. Tym, co przechyla szalę na niekorzyść Ancestry jest brak bezpłatnego oprogramowania wspierającego korzystanie z ich rozwiązań.
Rodzina rozwiązań FamilySearch
Serwis familysearch.org jest popularny głównie z powodu udostępniania skanów metryk chrztów, ślubów i zgonów. Z pewnością będziesz jego użytkownikiem i warto założyć tam bezpłatne konto. Niestety, „rodzina” rozwiązań FamilySearch jest bardzo skromna i składa się tylko z serwisu internetowego i tylko w języku angielskim. Również w tym przypadku szalę na niekorzyść FamilyTree przechyla brak bezpłatnego oprogramowania wspierającego korzystanie z ich rozwiązań.
Rodzina rozwiązań MyHeritage
MyHeritage.com, Geni.com oraz wcześniej Bliscy.pl i MoiKrewni.pl to rodzina MyHeritage która obecnie posiada zasoby ponad 9 miliardów rekordów, 40 milionów drzew. Choć ilościowo Ancestry ma ponad dwa razy więcej danych, to – w odniesieniu do Polski – danych o Polakach więcej ma MyHeritage. Jest to efekt tego, że MyHeritage jest serwisem izraelskim i wspiera poszukiwania żydowskich przodków z Polski oraz ma interfejs w języku polskim. Swoją silną obecność w Polsce serwis ugruntował zakupem i przejęciem polskich serwisów Bliscy.pl oraz MoiKrewni.pl zyskując dużą bazę użytkowników i danych. Kolejnym czynnikiem wpływającym na rozwój jest serwis Geni.com pozwalający na bezpłatne budowanie online drzewa genealogicznego bez ograniczeń ilościowych. Tym, co przechyla szalę na stronę MyHeritage jest język polski, bezpłatny Geni.com oraz do 250 osób bezpłatny MyHeritage.com i bezpłatna aplikacja na komputer bez ograniczenia ilości osób w bazie.
MyHeritage to dobry wybór
Nie będę przedstawiać innych rozwiązań gdyż nie są popularne, nie uzyskasz wsparcia innych użytkowników oraz po prostu nic nie zyskasz korzystając z nich. Samodzielne programy do budowy drzew genealogicznych choć mogą w pewnych kwestiach być lepsze od MyHeritage, to pozostają oderwane od większej całości. I tak będziesz zmuszony do korzystania z wymienionych wyżej serwisów. W tym miejscu stawiam na prostotę rozwiązania i silne wsparcie innych użytkowników.
Wniosek z powyższego jest taki, że choć nie pozbawiony wad to jednak dla mieszkańców Polski poszukujących przodków z terenów obecnej i dawnej Polski najbardziej przydatne jest rozwiązanie MyHeritage.
Zalety MyHeritage
Zamiast pisać o wadach napiszę jakie korzyści odniesiesz wybierając MyHeritage.
- Rozpoczniesz pracę w programie na komputerze, całkowicie bezpłatnym i bez żadnych ograniczeń co do ilości osób w bazie. Dane wprowadzisz sam lub załadujesz je „hurtowo” z pliku GEDCOM. Program możesz zainstalować na komputerze PC lub Mac.
- Automatycznie stworzy się bezpłatne konto w serwisie myheritage.com, dzięki któremu będziesz mógł łatwo dzielić się danymi z innymi, publikując tylko wybrane przez Ciebie drzewa. Jest to opcja przydatna w kontaktach z innymi użytkownikami mającymi Twoje nazwiska w swoich zasobach – wspólnie zastanowicie się czy dane do siebie pasują.
- Konto pozwoli Ci łatwo przeglądać podstawowe dane w innych drzewach.
- Dla wygody dostępu do swoich danych, np. przed wizytą u rodziny, gdy nie chcesz zabierać komputera, udostępnione z aplikacji wybrane drzewo możesz przeglądać na telefonie – wystarczy pobrać bezpłatną aplikację na telefon Android lub iPhone. Będziesz mieć pełen wgląd w udostępnione dane.
- Polski interfejs nie będzie przeszkodą w pełnym poznaniu narzędzi i pełnym wykorzystaniu ich możliwości.
- Jeżeli znajdziesz interesujące dane w innych drzewach, uczynni użytkownicy płatnych pakietów pomogą Ci odkryć pełne informacje o znalezionych osobach.
- Jeżeli chcesz uzyskać kontakty z osobami poszukującymi osób znajdujących się w Twoich drzewach, swoje drzewa udostępnisz w serwisie geni.com – bezpłatnie i bez limitu osób. Z programu MyHeritage wyeksportujesz plik GEDCOM i zaimportujesz go w serwisie geni.com. Zainteresowani znajdą Cię.
- W każdej chwili możesz dodać badania genetyczne DNA do swoich poszukiwań – MyHeritage nie tylko że pozwala przetwarzać w swoim serwisie DNA to jeszcze wykonuje w dobrej cenie same badania.
- Będziesz mieć ciekawe porady w ramach tego poradnika oraz wsparcie innych pasjonatów – cóż wspanialszego?
Family Tree Builder – FTB – program na komputer
Program FTB dostarczany przez MyHeritage nie ma żadnych ograniczeń co do wielkości bazy danych, ilości informacji czy ilości osób w bazie danych. Pracę z programem FTB rozpoczniesz łatwo albo wprowadzając dane od podstaw lub importując dane w postaci pliku GEDCOM. Program FTB pozwala tworzyć wiele różnych drzew w postaci osobnych baz danych, co pozwala nawet na przygotowywanie drzew genealogicznych wielu niepowiązanych ze sobą rodów.
Bardzo ważną sprawą jest możliwość tworzenia drzewa genealogicznego na komputerze, w programie. Taką możliwość oferuje MyHeritage udostępniając bezpłatnie program FTB, czyli Family Tree Builder. Program ten pobieramy bezpłatnie i instalujemy na swoim komputerze, działa w środowisku PC i MAC, czyli w środowisku Windows oraz OS X.
Polecamy program FTB do budowy drzewa genealogicznego również dlatego, że jest w języku polskim i posiada bardzo dobry podręcznik użytkownika.
Następny krok
W tym artykule chciałem zainteresować Cię rodziną rozwiązań MyHeritage w wydaniu bezpłatnym a bez ograniczeń ilościowych. Co teraz? Ppzeczytaj następny odcinek poradnika w którym przedstawię sposób rejestracji i instalacji tak, aby w przyszłości uniknąć problemów. Jeszcze nie instaluj oprogramowania ani nie rejestruj się w serwisie. Jeżeli już jesteś zarejestrowany – sprawdzimy czy masz ograniczenia i jak się ich pozbyć.
W tej chwili zapraszam do dołączenia do grupy „Genealodzy PL MyHeritage” na Facebooku aby wspólnie rozwijać nasze drzewa genealogiczne – kliknij!
Jeżeli masz uwagi, chcesz coś dodać lub poprawić – napisz!
Czytaj dalej:
Porada #2 Jak poprawnie zarejestrować się.
Porada #3 Przywrócenie raportu książkowego Family book
Porada #4 Jak zostać znalezionym
Porada #5 Jak znajdować bezpłatnie w płatnych serwisach
Porada #6 Jak zakończyć subskrypcję bez utraty danych
Porada #7 Jak wykonać pełną kopię danych
Porada #8 Jak znajdować osoby we własnym drzewie
Porada #9 Jak obniżyć wysokość abonamentu
Porada #10 Strategia rozwoju drzewa genealogicznego
Porada #11 Kolejność osób w związkach