myheritage kolejność

Często zdarza się, że przeglądając drzewo zauważymy brak chronologii w wyświetlaniu kilku związków jednego partnera. Dotyczy to także wyświetlania w podobnej kolejności profilów dzieci. Warto więc przywrócić to do właściwego porządku.

Brak chronologii w drzewie

Przykładowo dzieci z pierwszego związku – roczniki 1885-1902 wyświetlane będą przed dziećmi z drugiego – roczniki 1878-1881. Identycznie będzie to wyglądało na wydrukach naszego drzewa. Warto więc przywrócić to do właściwego porządku.

Dlaczego tak się dzieje?

Otóż decyduje o tym opcja „Dodaj kolejnego partnera”. Zakłada ona, że w momencie jego dodawania istnieje już minimum jeden. Nie pomoże w tym przypadku odłączenie poprzedniego partnera z dziećmi. Po jego ponownym dołączeniu i tak zostanie on dodany jako pierwszy. Podobnie w przypadku następnego, przykładowo trzeciego już partnera. Zmiana dat zawarcia związków także nie zmieni ich kolejności.

Jak unikać błędnej chronologii dodając dane?

Tylko kolejne wpisanie związków od najwcześniejszej daty ich zawarcia do najpóźniejszej, ustawi wszystkie w prawidłowej kolejności.

W przypadku dodawania dzieci wyświetlanie jest już poprawnie, decyduje o tym nie kolejność ich dodawania, lecz data urodzenia dziecka.

Jak naprawić kolejność w istniejącym drzewie?

Przedstawiam szczegółowo kolejne kroki doprowadzenia tego do porządku.

Odłączamy partnera z dziećmi

Jeżeli ktoś pracuje w trybie widoku drzewa na całym ekranie, proponuję przełączenie go na tryb okna, ponieważ do pracy przydadzą się dwa otwarte okna.

Zaznaczamy profil który chcemy odłączyć, w lewej kolumnie klikamy „Więcej” > „Usuń połączenie” i wybieramy „z partnerem …” od którego odłączamy ten profil. Po zaznaczeniu pojawi się pytanie „Co zrobić z następującymi dziećmi”. Według mnie wygodniej będzie zostawić dzieci z profilem który odłączamy.

Efektem naszej decyzji jest widok odłączonego profilu z dziećmi. Proponuję zmienić jego nazwę w celu odróżnienia od nowego z tą samą nazwą, który potem wpiszemy. Po odłączeniu, nowy wpisany związek zostaje jako jedyny i traktowany jest jako pierwszy.

Dołączamy nowy profil partnera

W drugim oknie zaznaczamy profil od którego odłączyliśmy przed chwilą partnera z dziećmi. Nastepnie w lewej kolumnie klikamy „Dodaj” > „Dodaj kolejnego partnera” w celu stworzenia nowego profilu. Wpisujemy do niego dane z odłączonego profilu, widocznego w pierwszym oknie. Przepisujemy tylko osobiste fakty dotyczące jego właściciela np. daty urodzenia i chrztu, ślubu, ilości dzieci, dane zamieszkania, zawodu, datę śmierci. Dane dotyczące dzieci pojawią się automatycznie w momencie ich dołączenia dzieci.

Po dołączeniu nowego partnera kolejność związków będzie już poprawna.

Dołączamy dzieci

Przystępujemy teraz do wprowadzania dzieci. W lewym oknie zaznaczamy pierwsze dziecko odłączonego partnera, następnie w lewej kolumnie jego profilu klikamy „Więcej” > „Usuń połącznie” > zaznaczamy „z rodzicem …” > OK następnie znowu „Więcej” > „Połącz z inną osobą” > „Przyłącz ….. do rodzica” > w okienko niżej wpisujemy imię i nazwisko ojca/matki > poniżej wybieramy z listy drugiego rodzica i na koniec klikamy OK.

W podobny sposób odłączamy i dołączamy wszystkie pozostałe dzieci. Po ich dodaniu, w lewym oknie sprawdzamy jeszcze zawartość odłączonego profilu. Porównujemy czy wszystkie fakty zostały dodane do nowego. Musimy także zmienić identyfikację na wszystkich zdjęciach w profilu usuwanej osoby. Robimy to otwierając w lewej kolumnie, sekcja „Zdjęcia i filmy” każde zdjęcie. Po otwarciu zdjęcia w prawej kolumnie klikamy tuż za nazwiskiem usuwanego profilu ikonkę z trzema pionowymi kropkami, następnie „Usuń znacznik” i ponownie identyfikujemy właściwy profil w drzewie.

Finalizacja

Po stwierdzeniu przepisania wszystkich danych łącznie z identyfikacją, w lewej kolumnie klikamy „Więcej” > „Usuń osobę”.

W przypadku kilku związków zajmie to nam trochę czasu, jednak satysfakcja z poprawnego wyświetlania naszego drzewa będzie duża.

Co dalej?

W tej chwili zapraszam do dołączenia do grupy „Genealodzy PL MyHeritage” na Facebooku aby wspólnie rozwijać nasze drzewa genealogiczne – kliknij!

Jeżeli masz uwagi, chcesz coś dodać lub poprawić, masz swoje doświadczenia które mogą pomóc innym – napisz!

Czytaj wcześniejsze:
Porada #1 Dlaczego warto wybrać MyHeritage
Porada #2 Poprawna rejestracja
Porada #3 Przywracanie funkcji „Family book” 
Porada #4 Jak zostać znalezionym
Porada #5 Jak znajdować bezpłatnie w płatnych serwisach
Porada #6 Jak zakończyć subskrypcję bez utraty danych
Porada #7 Jak wykonać pełną kopię danych
Porada #8 Jak znajdować osoby we własnym drzewie
Porada #9 Jak obniżyć wysokość abonamentu
Porada #10 Strategia rozwoju drzewa genealogicznego