MyHeritage

Przecież każdy potrafi zarejestrować się! Po co do tego poradnik? Sprawdź, czy aby na pewno na Twoim koncie MyHeritage nie ma błędu utrudniającego pełne wykorzystanie serwisu. Przeczytaj, aby uniknąć w przyszłości kłopotu zwłaszcza, gdy masz zamiar w przyszłości kupić płatny abonament.

Na czym polega problem z rejestracją?

Rejestracja w serwisie MyHeritage na pierwszy rzut oka i jeszcze długo po niej nie wydaje się problemem. Dopóki nie odkryjesz problemu z kontem…

MyHeritage rozróżnia trzy języki, ma trzy definicje języka w swoim systemie:

  1. Język bazy danych podstawowy (primary).
  2. Język bazy danych dodatkowy (secondary).
  3. Język aplikacji.

Z pierwszymi dwoma językami możesz zetknąć się podczas instalacji na komputerze programu Family Tree Builder. Program pozwala Ci wybrać te dwa języki. Tylko podczas instalacji programu możesz zauważyć kwestię powiązania bazy danych z językami. Podczas rejestracji w serwisie internetowym nie jest wyświetlana żadna informacja o wyborze języków. Ustawienia bazy danych są wiązane z naszym kontem ale nie mamy możliwości późniejszej zmiany.

Język aplikacji to język, w którym wyświetlany jest interfejs użytkownika, czyli w jakim języku działa program i w jakim języku jest wyświetlana strona internetowa MyHeritage. Język ten można w każdej chwili zmieniać.

Rejestrując się w serwisie internetowym nie mamy możliwości ustawienia języka bazy danych, serwis robi to za nas bazując na języku w jakim wyświetlamy stronę, ma na to wpływ również domena na której rejestrujemy się. Zdarza się, że z naszym koncie zostanie zapisana kombinacja utrudniająca w przyszłości korzystanie z serwisu i aplikacji.

Family Book, raport książkowy

Raport książkowy jest wyjątkowo użytecznym raportem do tworzenia kroniki rodzinnej, kroniki rodu. Pozwala wydrukować wszystkie informacje jakie wprowadziliśmy dla wszystkich osób, w innych raportach takie informacje są ucinane, nawet podczas wyświetlania. Taki raport książkowy, generowany w postaci pliku .pdf stanowi jednocześnie kopię danych, gdyż zawiera wszystkie informacje i może być przeglądany nawet bez użycia jakiegokolwiek programu genealogicznego.

Raport ten posiada pewne ograniczenia. Jak podaje MyHeritage:

The Family Book (Book Report) is available in the following languages:
English US
English UK
Italian
Dutch
Norwegian
Portuguese
Portuguese Brazil
Swedish
German
Spanish
French
If your tree is not in one of these languages, you will not see the option to create a Family Book on your family site.

Zwracam uwagę na ostatnie zdanie: Jeżeli Twoje drzewo nie będzie w jednym z tych języków, nie będzie wyświetlona opcja Książki Rodzinnej na stronie Twojej rodziny. Innymi słowy, przy nieprawidłowym ustawieniu języka strony nie będziesz mógł stworzyć Księgi Rodzinnej.

Ważne. W powyższej informacji „your tree/Twoje drzewo” oznacza kodowanie znaków w bazie danych a nie język w jakim wprowadzasz informacje o przodkach. Dlatego, po poprawnej instalacji i poprawnym zdefiniowaniu języka Twojego drzewa na Twoim koncie, możesz bez ograniczeń wprowadzać treści tak po angielsku jak i po polsku czy rosyjsku.

Czy masz problem z dostępnością Księgi Rodzinnej?

Jeżeli już wcześniej zarejestrowałeś się to bardzo łatwo sprawdzisz, czy u Ciebie, na Twoim koncie, występuje ten problem. Zaloguj się na swoim koncie, zmień język wyświetlania na angielski (w prawym górnym rogu okna) a następnie z menu wybierz:
Family tree -> More… -> Print charts & books i sprawdź, czy na liście dostępna jest opcja „Family book”, jak na poniższym obrazku:

Dostępna opcja „Family book”

Jeżeli jest, to nie masz problemu. Jeżeli nie ma, to oznacza, że masz problem, który będzie wymagać pewnych działań aby uzyskać możliwość drukowania Księgi Rodzinnej. Aby uniknąć tego problemu przeczytaj jak przeprowadzić rejestrację, aby omawiany problem nie wystąpił.

Poprawna rejestracja MyHeritage

Musimy zadbać, aby automatycznie do Twojego konta został przypisany język angielski. W tym celu aby zarejestrować się postępuj według tej kolejności:

  1. Wejdź na stronę myheritage.com (a nie na myheritage.pl).
  2. Upewnij się, że na stronie jest ustawiony język angielski (mogłeś być wcześniej na tej stronie i mogło zostać zapamiętane inne ustawienie. Gdyby strona była wyświetlana w innym niż angielski, ustaw w prawym górnym rogu język angielski).
  3. Podaj swoje dane we wszystkich krokach rejestracji, cały czas pozostawiając język angielski jako język wyświetlania. Przy pytaniu o Twój kraj podaj Poland.
  4. Po zarejestrowaniu się nie musisz od razu dodawać członków rodziny, pomiń te kroki.
  5. Gdy już wyświetli się strona z Twoim drzewem (na ten moment bardzo skromnym), w menu wybierz:
    Family tree -> More… -> Print charts & books
    i sprawdź, czy na liście dostępna jest opcja „Family book”
  6. Jeżeli „Family book” jest dostępne, zmień język wyświetlania strony (w prawym górnym rogu) na polski. Jak zauważysz – przy ustawieniu języka polskiego na stronie nie jest dostępna opcja „Family Book”. Możesz ponownie ustawić język wyświetlania na angielski aby przekonać się, że opcja jest dostępna.
  7. Wyloguj się.
  8. Wejdź na stronę myheritage.pl i zaloguj się podanym wcześniej adresem email i hasłem. Po zalogowaniu możesz ustawić język wyświetlania na polski i kontynuować pracę. W przyszłości, gdy będziesz chcieć skorzystać z „Family Book” po prostu zmień język wyświetlania na angielski i ta opcja pojawi się. Nie musisz już więcej wchodzić na stronę myheritage.com.

W ten bardzo prosty sposób możesz zapewnić sobie pełną funkcjonalność serwisu.

Rejestracja podczas instalacji Family Tree Builder

Najlepiej jest najpierw zarejestrować się w sposób przedstawiony powyżej a następnie, mając już poprawnie skonfigurowane konto, instalować aplikację na komputerze. Wystarczy pamiętać, aby podczas instalacji pozostawić ustawienie języka bazy danych jako angielski.

Jeżeli chcesz rejestrować się podczas instalacji, postaraj się cały proces prowadzić w języku angielskim oraz ustawić język bazy danych „primary” na angielski wybierając go na początku instalacji. Język bazy danych „secondary” pozostaw bez zmian, nie jest istotny. Po zakończeniu instalacji i rejestracji możesz zmienić język aplikacji na polski.

Nie mam opcji „Family Book”!

Jeżeli na Twoim koncie wystąpił problem z brakiem opcji „Family Book” to zapoznaj się z kolejnym odcinkiem poradnika, w którym postaram się znaleźć rozwiązanie tego problemu.

Następny krok

W tym artykule przedstawiłem sposób rejestracji i instalacji tak, aby w uniknąć problemów wynikających z błędów w systemie MyHeritage. W następnych poradnikach postaramy się obejść błąd oraz będziemy rozważać kolejne aspekty wykorzystywania MyHeritage do znajdowania przodków.

W tej chwili zapraszam do dołączenia do grupy „Genealodzy PL MyHeritage” na Facebooku aby wspólnie rozwijać nasze drzewa genealogiczne – kliknij!

Jeżeli masz uwagi, chcesz coś dodać lub poprawić – napisz!

Czytaj wcześniejsze:
Porada #1 Dlaczego warto wybrać MyHeritage

Czytaj następne:
Porada #3 Przywrócenie raportu książkowego Family book
Porada #4 Jak zostać znalezionym
Porada #5 Jak znajdować bezpłatnie w płatnych serwisach
Porada #6 Jak zakończyć subskrypcję bez utraty danych
Porada #7 Jak wykonać pełną kopię danych
Porada #8 Jak znajdować osoby we własnym drzewie
Porada #9 Jak obniżyć wysokość abonamentu
Porada #10 Strategia rozwoju drzewa genealogicznego
Porada #11 Kolejność osób w związkach