myheritage

Naszym celem jest rozbudowywać nasze drzewo genealogiczne ale bez wydawania pieniędzy. I można to zrobić! Teraz skupimy się na poradach jak bezpłatnie i precyzyjnie znaleźć informacje w płatnych serwisach. Bezpłatnie!

Jak inni szukają danych do swoich drzew genealogicznych?

W tym miejscu nie będę pisać o wyszukiwaniu metryk, baz danych indeksów i innych danych archiwalnych. Tam prowadzone są poszukiwania w kilku specjalizowanych serwisach, które po prostu trzeba znać. Google do tego nie nadaje się, temat tych źródeł informacji pomijam jako oczywisty.

Strony internetowe z drzewami rodzinnymi, serwisy genealogiczne ogólne (przodek.pl, ornatowski.com itp.) dostarczają informacji ogólnych, czasem nakierowujących na określone kierunki poszukiwań. Do przeszukiwania tych zasobów nadaje się Google doskonale – wpisujesz nazwisko i przeglądasz dziesiątki do setek tysięcy stron zwykle wzmiankujących nazwiska osób żyjących i występujących w literaturze i prasie. Żmudne i niewdzięczne poszukiwania.

Serwisy z drzewami genealogicznymi, płatnymi i bezpłatnymi są skarbnicami informacji lecz bardzo trudnymi do wyszukania. Wyszukiwanie w tych serwisach nie działa gdy są bezpłatne, lub prowadzi do strony na której jesteś proszony o wykupienie abonamentu. Próba wyszukania przez Google frustruje, bo wyniki z tych serwisów są wplecione w tysiące innych wyników wyszukiwania.

Jak my będziemy poszukiwać?

W tym poradniku przedstawiam poszukiwania aktywne, w odróżnieniu od poszukiwań biernych przedstawionych w poprzednim poradniku.

Nasze rozważania prowadzę przy założeniu, że jesteś członkiem grupy Genealodzy PL MyHeritage na której grono miłych osób z pełnymi dostępami pomoże Ci uzyskać wszystkie interesujące dane z płatnych serwisów. Przedstawiony kierunek działania przy poszukiwaniach zakłada najpierw precyzyjne wyszukanie informacji a następnie uzyskanie dostępu do znalezionych źródeł.

Skupiam się tutaj na bezpłatnym zdobywaniu informacji z płatnych serwisów. Oczywiście, zawsze jest możliwość poproszenia kogoś z pełnym dostępem aby przeszukał nam zasoby, jednak ta osoba najczęściej nie wie co nas interesuje a gdy znajdzie setki wystąpień o danym nazwisku to nie wie które są istotne a nie chce dla Ciebie tracić tygodnia na szukanie i przepisywanie danych. Dlatego musisz precyzyjnie wskazać co Ciebie interesuje a wtedy albo sam uzyskasz te informacje albo życzliwa osoba poda Ci dane poszukiwanego profilu.

Zasady poszukiwań precyzyjnych

Fundamentem skutecznych poszukiwań jest umiejętne zadawanie pytań w wyszukiwarce Google tak, aby poszukiwania były ograniczone do określonych serwisów. Pierwszy powód – unikniesz w ten sposób wymieszania oczekiwanych wyników z tysiącem bezwartościowych. Drugi powód – przy opisywanym sposobie wyszukiwania wyniki z tych serwisów zostaną wyświetlone. Tak, te serwisy są przez Google często traktowane jako amerykańskie lub globalne, a Google preferuje wyniki wyszukiwania ze stron lokalnych i przy dużej liczbie wyników może zupełnie pominąć wyniki z tych serwisów. Być może nie zwróciłeś dotąd uwagi, że gdy czegokolwiek szukasz w Google to nigdy nie wyświetliła Ci się strona z Afryki, Grecji, Hiszpanii, Norwegii? Tak – Google wielu stron po prostu nie wyświetla. Przedstawione poniżej sposoby zapewniają pełne przeszukanie cennych serwisów.

Teraz kilka podstaw precyzyjnego wyszukiwania.

Możesz ograniczyć przeszukiwanie Internetu do wybranych serwisów podając w polu wyszukiwania wyszukiwarki Google przed poszukiwanymi danymi taką frazę: site:nazwa-domeny.com (bez odstępu między site, dwukropkiem a nazwą domeny), czyli przykładowo: site:geni.com lub geni:myheritage.com – takie frazy znajdują wszystkie strony danego serwisu, aby wskazać co nas interesuje podajemy dodatkowo nazwisko lub imię i nazwisko. Jak widzisz, podaję samą domeną główną, bez https://. Oto przykłady:
site:geni.com ornatowski – znajdziesz w serwisie Geni wszystkie strony zawierające nazwisko Ornatowski. Jeżeli jest ich dużo to zawęź poszukiwania dodając np. imię lub miejscowość.
site:geni.com artur ornatowski – znajdziesz w serwisie Geni wszystkie strony na których występuje Artur i Ornatowski. Znajdziesz zarówno ”Artur Ornatowski” jak i ”Ornatowski Artur” ale też ”Artur Kaczmarek, Michał Ornatowski”, gdyż znajdowane są strony na których gdziekolwiek wystąpią słowa Artur i Ornatowski.

myheritage

Dalsze sprecyzowanie wyników uzyskasz wiedząc, że jeżeli zapiszesz imię i nazwisko łącznie w cudzysłowiu, to będą znalezione tylko strony zawierajace dokładnie taką frazę i tylko w podanej kolejności. Oto przykłady:
site:geni.com ”ornatowski” da ten sam wynik co site:geni.com ornatowski.
site:geni.com ”artur ornatowski” – znajdziesz tylko strony, na których występują koło siebie słowa Artur i Ornatowski, czyli Artur Ornatowski. Za to nie znajdziesz tym zapytaniem stron, na których jest treść ”Ornatowski Artur” czy ”Artur Kaczmarek, Michał Ornatowski” albo ”Imię: Artur, Nazwisko: Ornatowski”, bo nie występuje w nich dokładnie fraza ”Artur Ornatowski”.

Teoretycznie, gdy masz setki lub tysiące wyników i trudno Ci wszystkie przeglądnąć a chciałbyś uzyskać jeszcze precyzyjniejsze wyniki, to możesz pokusić się o wyszukanie od razu małżeństwa lub dziecka i rodzica. Wykorzystujemy tutaj operator logiczny ”i” (w zapytaniu musi być użyty jako: and) łączący dwa wyrażenia, które muszą wystąpić łącznie (w dowolnej kolejności). Samo słowo and nie jest wyszukiwane. Przykładowe zapytania:
site:geni.com ornatowski and kowalska – gdy szukasz profili w których wystąpią nazwiska Ornatowski i Kowalska (matka, córka, siostra czy żona brata/wujka/dziadka/pradziadka).
site:geni.com ”artur ornatowski” and ”anna kowalska” – gdy szukasz małżeństwa Artura Ornatowskiego i Anny Kowalskiej lub gdy szukasz Artura Ornatowskiego syna Anny Kowalskiej.

Wszystko powyższe możesz też zrobić na stronie wyszukiwania zaawansowanego Google, tutaj przykład z już wpisaną domeną geni.com i nazwiskiem ornatowski – formularz wyszukiwania zaawansowanego. Podałem Ci wcześniej sposób „ręczny”, gdyż pozwala bardzo łatwo zmieniać słowa wyszukiwane bez zmiany strony i w sumie jest wygodniejszy i szybszy.

Podsumuję. Aby wyszukać tylko w jednym serwisie zaczynasz frazę od site:domena. Aby wyszukać kilka słów na jednej stronie w dowolnym układzie wpisujesz: site:domena słowo1 słowo2 słowo3 … Aby wyszukać konkretną osobę wpisujesz: site:domena ”imię nazwisko”.

Krok 1 – Szukamy precyzyjnie


MyHeritage

Szukamy w MyHeritage.com – wpisz w wyszukiwarce Google frazy (podaj w nich poszukiwane imię i nazwisko):

site:myheritage.com nazwisko
site:myheritage.com nazwisko miejscowość
site:myheritage.com imię nazwisko
site:myheritage.com ”imię nazwisko”

Jeżeli pierwsze zapytanie z samym nazwiskiem nie da żadnych wyników lub znalezionych stron jest tylko kilka-kilkanaście, nie ma potrzeby uściślania zapytania i zawężania wyników, pierwsze zapytanie wystarczy. Bez problemu możesz przejrzeć wszystkie znalezione strony. Kolejne zapytania mają sens tylko dla nazwisk z dużą ilością wyników, nazwisk popularnych, gdy nie jesteś w stanie przejrzeć wszystkich stron znalezionych pierwszym zapytaniem ogólnym z samym nazwiskiem.

Przeglądnij wyniki wyszukiwania, w razie potrzeby modyfikuj zapytanie. Przykładowy wynik zapytania:

myheritage

Wybierając ten wynik przechodzimy do strony, na której znajdujemy jeden lub wiele profili takich jak przykładowy:

myheritahe

Mając taki wynik możemy przejść do następnego kroku 2.


Geni

Szukamy w Geni.com – wpisz w wyszukiwarce Google frazy (podaj w nich poszukiwane imię i nazwisko):

site:geni.com nazwisko
site:geni.com nazwisko miejscowość
site:geni.com imię nazwisko
site:geni.com ”imię nazwisko”

Przeglądnij wyniki wyszukiwania, w razie potrzeby modyfikuj zapytanie. Przykładowy wynik zapytania:

myheritage

Wybierając ten wynik przechodzimy do strony, na której znajdujemy profil taki jak przykładowy:

myheritage

Być może uzyskane dane będą dla Ciebie wystarczające, ale możesz uzyskać więcej. Po prawej stronie strony znajdź „Contact profile manager” i kliknij w link. Jeżeli nie byłeś zalogowany – zaloguj się, pojawi się formularz kontaktowy do administratora profilu i być może większej ilości informacji o całej gałęzi. Możesz zmienić/dopisać dodatkową treść i wyślij prośbę o kontakt.

myheritage

Niestety, wiele kont jest martwych, autorzy albo zmarli albo porzucili temat albo stracili dostęp do adresu email jakiego użyli podczas zakładania konta. Jeżeli nie uzyskasz odpowiedzi w przeciągu tygodnia – przejdź do kroku 2.


Ancestry

Szukamy w ancestry.com – wpisz w wyszukiwarce Google frazy (podaj w nich poszukiwane imię i nazwisko):

site:ancestry.com nazwisko
site:ancestry.com nazwisko miejscowość
site:ancestry.com imię nazwisko
site:ancestry.com ”imię nazwisko”

Przeglądnij wyniki wyszukiwania, w razie potrzeby modyfikuj zapytanie. Przykładowy wynik zapytania:

myheritage

Wybierając ten wynik przechodzimy do strony, na której znajdujemy profil taki jak przykładowy:

myheritage

Zwróć uwagę na widoczny na ilustracji zapis miejscowości Tłusteńkie po prawej stronie. To tłumaczy, dlaczego Ancestry nie jest najczęściej wykorzystywany w naszym regionie, zła obsługa polskich znaków w bazach, dane błędnie wprowadzane prze obcokrajowców.

Mając taki wynik możemy przejść do następnego kroku 2.


FamilySearch

Szukamy w familysearch.com – wpisz w wyszukiwarce Google frazy (podaj w nich poszukiwane imię i nazwisko):

site:familysearch.com nazwisko
site:familysearch.com nazwisko miejscowość
site:familysearch.com imię nazwisko
site:familysearch.com ”imię nazwisko”

Jeżeli jesteś zarejestrowany na FamilySearch (konto bezpłatne) to możesz w wynikach wyszukiwania odnaleźć i wyświetlić widoki drzew, jak np. https://www.familysearch.org/tree/pedigree/landscape/GM3C-LY7 – podgląd poniżej:

myheritage

Podobnie możesz wyszukiwać precyzyjnie w innych serwisach i to nie tylko genealogicznych. Mając już takie precyzyjne wyniki wyszukiwania przechodzimy do kroku 2.

Krok 2 – Dane z serwisów płatnych

W dalszych rozważaniach zakładam, że należysz już do grupy pomagającej sobie w dostępie do płatnych serwisów, jeżeli nie to zapraszam do dołączenia do grupy „Genealodzy PL MyHeritage” na Facebooku aby wspólnie rozwijać nasze drzewa genealogiczne – kliknij!

Bardzo często wyniki wyszukiwania precyzyjnego dostarczą Ci poszukiwanych danych, w tym dat i miejsc. Czasem jednak będą ukryte.

Jak otrzymać niedostępne dane z płatnych serwisów?

Pierwszy sposób. Skontaktuj się z autorem/właścicielem/administratorem znalezionego drzewa i czekaj na odpowiedź. Część kont jest porzucona, właściciele zmarli lub stracili dostęp do adresu email jakiego użyli podczas rejestracji, dlatego przy braku odpowiedzi przez kilka tygodni skorzystaj z drugiego sposobu.

Drugi sposób.
1 – Na grupie zamieść post z treścią np. „Nazwa serwisu – proszę o dane profilu link/wycinek ekranu„. Dla Geni wklej wycinek ekranu z poszukiwanym profilem, dla Ancestry lub MyHeritage wklej link do profilu gdy link prowadzi do jednego profilu, ewentualnie podając o który profil chodzi gdy jest ich na stronie więcej niż jeden. To jest przykładowa treść postu jaki możesz zamieścić na grupie:

MyHeritage – proszę o dane profilu https://www.myheritage.pl/names/józef_ornatowski Józef Ornatowski 1901-1901

2 – Możesz też poprosić o kontakt z autorem/właścicielem/administratorem znalezionego drzewa. Zważ, że inny użytkownik płatnego konta może uzyskać kontakt z właścicielem interesującego Cię drzewa poprzez wewnętrzny system wiadomości, czyli to nie Ty będziesz skontaktowany. Dlatego prosząc o kontakt z właścicielem innego drzewa podaj email do siebie, który inny użytkownik przekaże w prywatnej wiadomości w postaci np.: „Artur Ornatowski prosi o kontakt na adres email przyklad@gmail.com”. Prosząc na grupie o skontaktowanie, gdy ktoś wyrazi chęć pomocy, prześlij mu swój adres email w prywatnej wiadomości, nie w jawnie w komentarzu. W ten sposób zmniejszysz ryzyko otrzymywania spamu.


Pomocni grupowicze pomogą Ci uzyskać poszukiwaną informację. W ten sposób możesz bezpłatnie uzyskać konkretne informacje z płatnych serwisów, o ile wcześniej nauczysz się precyzyjnie wyszukiwać informacje. Nie licz bowiem na to, że ktoś za Ciebie będzie wyszukiwać albo będzie przepisywać 100 profili a potem okaże się że żaden Ci nie pasuje… Proś o dane pojedynczych profili, w nich często jest i tak dużo informacji do przepisania.

Jako uczestnik grupy uzyskasz tam wiele różnych form pomocy.

Następny krok

W tym artykule przedstawiłem sposób na bezpłatne znajdowanie osób w płatnych serwisach, w tym w MyHeritage, Ancestry i Geni. Jest to poszukiwanie aktywne. W kolejnych poradnikach przedstawię przydatne informacje związane z wykorzystaniem MyHerirage.

W tej chwili zapraszam do dołączenia do grupy „Genealodzy PL MyHeritage” na Facebooku aby wspólnie rozwijać nasze drzewa genealogiczne – kliknij!

Jeżeli masz uwagi, chcesz coś dodać lub poprawić – napisz!

Czytaj wcześniejsze:
Porada #1 Dlaczego warto wybrać MyHeritage
Porada #2 Poprawna rejestracja
Porada #3 Przywracanie funkcji raportu książkowego „Family book”
Porada #4 Jak zostać znalezionym

Czytaj następne:
Porada #6 Jak zakończyć subskrypcję bez utraty danych
Porada #7 Jak wykonać pełną kopię danych
Porada #8 Jak znajdować osoby we własnym drzewie
Porada #9 Jak obniżyć wysokość abonamentu
Porada #10 Strategia rozwoju drzewa genealogicznego
Porada #11 Kolejność osób w związkach