W tym poradniku znajdziesz strategię rozwoju swojego drzewa genealogicznego na MyHeritage. Ta strategia polega na na unikaniu pobierania błędnych danych oraz na maksymalizowamiu ilości nowych osób z narzędzia Podobieństwa/Odkrycia.
Jak unikać pobierania błędnych danych?
Najwięcej błędnych danych jest w dużych drzewach, w których każdy może dodać nowy profil. Gościłem kiedyś w witrynie liczącej ponad 100.000 osób i czym prędzej ją opuściłem. Znalazłem w niej nie tylko błędne dane, ale także profile wpisane kilkukrotnie. Administrator tak licznego drzewa nie jest w stanie sprawdzić prawidłowość wszystkich danych. W tej sytuacji powinien choćby zablokować członkom możliwość ich dodawania i edycji. Robić to może tylko zaufana osoba znająca dobrze działanie programu. W mojej witrynie mam tylko 2 webmasterów pomocniczych. Pozostali członkowie nie mogą edytować drzewa, co nie blokuje dodawania zdjęć i pisania komentarzy.
Od tego momentu przy korzystaniu z narzędzi SM (SmartMatch) i RM (RecordMatch) pomijam sprawdzanie wszystkich witryn liczących ponad 10.000 osób. Oto sposób na unikanie błędnych i wątpliwych danych.
Krok 1. Wyszukujemy wśród podobieństw witryny „podejrzane”, zbyt duże aby zapewniały weryfikację danych.
Korzystamy z karty (zakładki) Odkrycia > Podobieństwa według źródeł. Na tej karcie znajdziemy listę witryn z podaną ilością profilów w każdej z nich. Widzimy od razu, które są „za duże” i szkoda czasu na ich dokładną analizę.
Krok 2. Pomijamy wątpliwe i błędne witryny z dopasowań.
Opcję taką możemy znaleźć w karcie Odkrycia > Podobieństwa według źródeł > Przejrzyj podobieństwa > Więcej opcji > Pomiń to drzewo.
W ten sposób oszczędzamy czas i nerwy na zarządzanie błędnymi danymi oraz zapewniamy wysoką jakość swojego drzewa, co docenią inni znajdujący powiązania z naszym drzewem.
Jak zapewnić rozwój swojego drzewa?
Kolejna sprawa, która według mnie powinna wyhamować nadmierny rozwój drzewa rodzinnego to ograniczenia programu w znajdowaniu związków.
Zauważyłem ten problem już dość dawno i zgłosiłem go do informatyków MH już w kwietniu 2014 roku. Oto odpowiedź, jaką otrzymałem:
In regards to the surpassing of 5000 persons, this is the reason.
Trees with less than or equal to 5000 people show all the relationships if you are associated to the family tree.
Trees over 5000 people and less than 17,000 individuals are limited:
*relationships of up to 20 degrees for direct ancestors/descendants
*relationships for people that are 2 degrees away for indirect relatives
Trees over 17,000 individuals only show close family relationships at this point in time.
Tłumacząc to na język polski:
- Drzewa z ilością mniejszą lub równą 5.000 osób nie mają żadnych ograniczeń w wyświetlaniu ich relacji.
- Drzewa ponad 5.000 do 17.000 pokazują relacje tylko do 20 etapów dla krewnych i 2 etapy dla powinowatych.
- Drzewa ponad 17.000 osób pokazują tylko bliskie relacje rodzinne ok. 5 pokoleń i max 3 kroki.
W kolejnej korespondencji wspomniano o powiększeniu tych limitów w przyszłości. Niedawno to sprawdziłem i stwierdzam, że do dzisiaj nie przesunięto tych granic. Już przy jednej osobie powyżej 5000 na liście aktywnych członków mojej witryny, w kolumnie „Pokrewieństwo” pojawiły się puste miejsca, czyli brak pokrewieństwa. Po zmniejszeniu liczby profilów do 5000 zostały ponownie wyświetlone.
Brak możliwości znalezienia związku pomiędzy dowolnymi osobami w drzewie, nawet pomimo prawidłowego ich połączenia, jest dla mnie nie do przyjęcia. Oto porady jak uniknąć ograniczenia dopsowywań.
Sposób 1. Ręczne zarządzanie ilością osób w drzewie.
Aby nie dopóścić do zmniejszenia ilości dopasowań kontroluję stan mojego drzewa, aby nie przekroczyło 5000 osób. Co jakiś czas usuwam gałęzie najdalszych powinowatych (wcześniej je archiwizuję) w celu zwolnienia miejsca dla bliższych krewnych.
Sposób ten jest dość uciąliwy i łatwo pogubić się w zbiorze zarchiwizowanych danych, których te nie mona łatwo odtworzyć. Dlatego te polecam drugi sposób, zwłaszcza na początku rozbudowy drzewa.
Sposób 2. Rozdzielenie drzewa na linie.
Najlepszym rozwiązaniem na zapewnienie „małych” drzew poniżej 5000 osób i korzystanie z pełnej funkcjonalności automatycznych dopasowań jest tworzenie osobnych drzew dla różnych linii. Każde drzewo z nowym limitem 250 osób utworzysz w nowych witrynach na swoim koncie (opisane dalej). Jak wiadomo i jest to oczywiste, my sami jesteśmy łącznikiem dla dwóch różnych linii – ojca i matki, dla których jesteśmy jedynym łącznikiem. Nie ma powodu, aby ograniczać ilość dopasowań prowadzeniem od siebie dwóch linii (ojca i matki) w jednym drzewie. Dlatego polecam utworzenie dwóch osobnych drzew zaczynających się od samego siebie a każde z tych drzew w nowej witrynie w ramach jednego konta (nawet bezpłatnego). W jednym umieszczamy siebie i rodziców ale dodajemy tylko osoby z linii ojca. W drugim drzewie umieszczamy siebie i rodziców ale dodajemy tylko osoby z linii matki. W ten sposób praktycznie podwajamy wielkość drzewa zanim wystąpią ograniczenia dopasowań.
Tak samo – gdy spodziewasz się bardzo dużej liczby osób w każdej z linii to podobnie jak dla siebie, utwórz po dwa drzewa dla swoich dziadków, w każdym z nich osobna linia pradziadka i osobno prababci. Oczywiście na koncie bezpłatnym dla każdego nowego drzewa utwórz nową witrynę.
Konta bezpłatne
Konto bezpłatne zapewnia moliwość dodania do 250 osób w drzewie. W pierwszym momencie wydaje sie, że to dużo, jednak gdy skorzystasz z funkcji dopasowań to dość szybko może okazać się, że do Twojego drzewa doda się znacznie więcej osób i osiągniesz limit. Powższy sposób 2 na rozdzielanie swojego drzewa genealogicznego na kilka drzew w programie MH, osobnych dla każdej z linii przodków, to jednocześnie prosty sposób na ominięcie limitu 250 osób w drzewie genealogicznym – masz limit 250 osób ale tylko w jednej linii a lini możesz mieć wiele. W efekcie na bezpłatnym koncie możesz mieć kilka razy po 250 osób w postaci kilku drzew.
Krok 1. Na zakładce wyświetlającej listę witryn kliknij „Utwórz nową witrynę”.
Krok 2. W nowej witrynie dodaj nowe drzewo. Masz do dyspozycji kolejne 250 osób.
Krok 3. Wykonaj kolejno krok 1 i 2 aby dodać kolejną witrynę i kolejne drzewo i mieć dodatkowe 250 osób. Możesz wielokrotnie wykonywać kroki 1 i 2 i dodawać witryny a w nich drzewo i mieć wiele razy po 250 osób.
Tak – na jednym koncie bezpłatnym, na jednym adresie email, możesz założyć wiele witryn a w każdej z nich mieć po 250 osób w drzewie (jeżeli w jednej witrynie założysz kilka drzew to we wszystkich drzewach w tej jednej witrynie może być w sumie 250 osób).
Podsumowując: jedno konto to wiele witryn po 250 osób w drzewie w każdej z witryn.
Konta premium
Posiadacze kont premium mogą błyskawicznie rozwinąć drzewo do 5000 osób. Narzędzia SM i RM umożliwiają dopisanie nawet dziesiątek nowych podobieństw przy pomocy jednego kliknięcia. To kusząca funkcjonalność…
Tylko konto Premium Plus umożliwia automatyczne dodanie wielu podobieństw do swojego drzewa. W koncie Premium (zwykłym) trzeba to robić ręcznie.
Tylko, po co? Żeby pochwalić się dużym drzewem?
Co dalej?
W tej chwili zapraszam do dołączenia do grupy „Genealodzy PL MyHeritage” na Facebooku aby wspólnie rozwijać nasze drzewa genealogiczne – kliknij!
Jeżeli masz uwagi, chcesz coś dodać lub poprawić, masz swoje doświadczenia które mogą pomóc innym – napisz!
Czytaj wcześniejsze:
Porada #1 Dlaczego warto wybrać MyHeritage
Porada #2 Poprawna rejestracja
Porada #3 Przywracanie funkcji „Family book”
Porada #4 Jak zostać znalezionym
Porada #5 Jak znajdować bezpłatnie w płatnych serwisach
Porada #6 Jak zakończyć subskrypcję bez utraty danych
Porada #7 Jak wykonać pełną kopię danych
Porada #8 Jak znajdować osoby we własnym drzewie
Porada #9 Jak obniżyć wysokość abonamentu
Porada #11 Kolejność osób w związkach