obwarzanki krakowskie

Obwarzanki krakowskie to najstarszy na świecie współczesny fast food spotykany na ulicach, ma kilkusetletnią tradycję. Historycy odnaleźli rachunki z dworu króla Władysława Jagiełły i królowej Jadwigi wskazujące, że już w 1394 roku na terenie Krakowa i okolic wytwarzano obwarzanki.

Obwarzanki krakowskie

Sama nazwa – obwarzanek – wskazuje na pewną, charakterystyczną cechę jaka mają obwarzanki. Tą cechą wyróżniającą od innych podobnych produktów jest fakt, że jest to produkt gotowano-pieczony a pieczony na ruszcie. Tak – obwarzanki są najpierw gotowane (obwarzane) we wrzącej, posłodzonej wodzie (war) a po przeschnięciu pieczone na ruszcie. To właśnie pieczenie na ruszcie nadaje obwarzankom charakterystyczne paski na spodzie.

Dawno temu wytwarzania obwarzanków strzegł cech piekarzy. Obwarzanki mogły być wytwarzane tylko w czasie postu i tylko przez wybranych piekarzy. Obwarzani zostały uznane za potrawę regionalną i są prawnie chronione – od 2010 r. obwarzanki krakowskie mogą być wytwarzane wyłącznie w regionie krakowskim. Spotykane na rynku podobne precle nie są obwarzankami, gdy nie są wcześniej gotowane oraz pieczone na ruszcie. Na szczęście prawdziwe, krakowskie obwarzanki każdy może sobie przygotować sam w domu.

Przygotowanie

Przygotuj składniki:

3 szklanki maki pszennej
1 jajko
15 g drożdży
125 ml mleka
25 g masła
60 ml letniej wody
pół łyżeczki cukru
łyżeczka soli
według uznania: mak, sezam, czarnuszka, sól do posypania.

Do obwarzania będą potrzebna jeszcze 2 łyżki cukru.

Drożdże wkruszamy do letniej wody, rozprowadzamy i odstawiamy do wyrośnięcia. Przesiewamy mąkę z solą, dodajemy cukier, roztopione masło, mleko i zaczyn z drożdży. Ciasto dobrze wyrabiamy tak, aby było sprężyste i jednorodne, po czym odstawiamy je przykryte ściereczką do wyrośnięcia na pół godziny.

Wyrośnięte ciasto dzielimy na kulki, z których formujemy wałeczki. Bierzemy po dwa wałeczki i skręcamy je ze sobą, łączymy i sklejamy końce w koło tworząc mały obwarzanek. W szerokim garnku lub rondlu zagotowujemy wodę i słodzimy ją cukrem. W zależności od wielkości obwarzanków i garnka wrzucamy po jednym lub po kilka obwarzanków na wrzącą wodę i gotujemy 1 minutę na jednej stronie, przewracamy obwarzanek i gotujemy 1 minutę na drugiej stronie. Łącznie gotujemy 2 minuty. Ugotowane obwarzanki wyciągamy i – jeżeli trzeba – osuszamy, a następnie smarujemy roztrzepanym jajkiem i – wedle uznania – posypujemy lub nie makiem, sezamem, czarnuszką lub grubą solą. Następnie ostrożnie (aby nie poparzyć się) wkładamy obwarzanki do piekarnika nagrzanego do 180-190 stopni na samą kratkę piekarnika stanowiącą nasz ruszt. Pieczemy ok. 25 minut aż do uzyskania złotego koloru.