fotografie rodzinne

Jak określić wiek fotografii na podstawie wydarzeń rodzinnych które uwieczniono na zdjęciu? W tym poradniku poznasz sposób na rozpoznanie, identyfikację wydarzenia rodzinnego i oszacowanie lat w których zdjęcie zostało wykonane.

Wydarzenia rodzinne

W starych albumach można znaleźć zdjęcia sprzed prawie 150 lat. Trafiają się tam zdjęcia pamiątkowe wydarzeń rodzinnych i odbitki tylko samych ludzi. Widzimy często zdjęcie mężczyzny siedzącego w fotelu, a za nim z tyłu stoi dużo młodsza żona. Była to sytuacja upozowana przez fotografa, odzwierciedlająca sytuację społeczną panującą w rodzinie. Na grupowych fotografiach rodzinnych łatwo rozpoznamy hierarchię panującą w danej rodzinie i jej pokrewieństwo. Czasami zdarza się, że sylwetka jednej osoby jest wycięta. Możliwe, że była to tz. czarna owca w tej małej społeczności. Czasami na zdjęciu pojawia się wretuszowana nowa osoba.

Na pewno wszystkie zdjęcia są pozowane. Wydarzeniem było wyjście do fotografa. Ubierano najlepsze suknie i kapelusze, dzieci były przez parę dni przygotowywane do tej wizyty. Każda warstwa społeczna szła do innego fotografa, który mógłby zapewnić odpowiedni dla nich status. Żona właściciela ziemskiego była podejmowana w saloniku, gdzie mogła poprawić fryzurę i ubiór, zabawiana przez damę do towarzystwa. Tymczasem atelier dla normalnych zjadaczy chleba było więcej jak skromne.

Upamiętniano pójściem do fotografa wydarzenia, które chciano zapamiętać, jak ślub, zaręczyny, komunia, konfirmacja czy też śmierć. Widzimy dziecko małe w koszulinie, to musimy zdawać sobie sprawę, że ma ono około 7 miesięcy lub roczek. Chrzest był niezwykle rzadko fotografowany, bo dziecko w tym momencie miało niecały dzień lub dwa. Później gdy fotografie stały się tańsze wyszukiwano różne powody do odwiedzenia atelier np. kupno nowego kapelusza, pierwszy bal, studia, czy koniecznie uwiecznienie służby w wojsku.

Pierwsze dni dziecka

Pójście do szkoły

Komunia Św., konfirmacja

Studia, pensja, wojsko, duchowni, urzędnicy

Zaręczyny

Ślub

Stroje ślubne na przestrzeni lat.

1870 – 1889

1890 -1900

1900-1914

1914-1930

Pogrzeb

Spotkania rodzinne

Fotograf przyjechał

Na niżej pokazanych drzeworytach widać jak ludzie na wsi w 1879, a nawet w 1890 roku reagowali na przybycie fotografa.

fotografia karykatura
fotografia karykatura

Drzeworyt z 1875 roku pokazujący wędrującego fotografa na wsi:

fotografia karykatura

Zobacz pozostałe poradniki:

Fotografie – historia a wiek zdjęcia
Fotografie – kartonik a wiek zdjęcia
Fotografie – awers a wiek zdjęcia
Fotografie – rewers a wiek zdjęcia
Fotografie – ubiory a wiek zdjęcia
Fotografie – meble a wiek zdjęcia
Fotografie – wydarzenia rodzinne a wiek zdjęcia
Fotografie – pośrednie metody datowania zdjęcia