fotografia meble

Jak określić wiek fotografii na podstawie mebli i wyposażenia atelier którym została wykonana? W tym poradniku poznasz sposób na rozpoznanie, identyfikację mebli i wyposażenia studia fotograficznego którym wykonano fotografię i oszacowanie lat w których zdjęcie zostało wykonane.

Wyposażenie atelier

W atelier fotograficznym już w początkach swej działalności znajdowały się krzesła, stoły i dywany. Często na stołach leżały ozdobne kilimy lub obrusy. Biurka, fotele, szezlongi weszły do wyposażenia atelier w 1860-tych latach. Od 1880-tych lat wprowadzono ławeczki, krzesła z naturalnego drzewa, a około 1900 roku atrapy z kamienia. W 1840-tych latach do atelier wprowadzono rekwizyty jak książki, wazy, kwiaty, kotary. Te ostatnie zniknęły z atelier w 1880-tych latach. W połowie 1860-tych latach pojawiły się w atelier balustrady, pianina, obrazy, kwiaty.

Atelier jako plan zdjęciowy

Starano się stworzyć naturalną sytuację w atelier, jak w domowym salonie. Kienci przynosili z sobą także rekwizyty takie jak laski, parasole, a dzieci swoje ulubione zabawki. Niektórzy fotografowie zamawiali do swojego zakładu specjalne meble dla dzieci.

W atelier w miejscowościach urlopowych ustawiano atrapy kamieni i ścięte drzewa. W 1890-tych latach wprowadzono do atelier atrapy łodzi, koszy plażowych, sanie.

Blejtramy

Jednym z najważnieszych elementów ozdobnych w zakładzie były tła. Blajtramy były malowane przez samych fotografów, którzy często byli malarzami i wtedy na tle malowany był akcent miejscowy – charakterystyczna dla danego miasta budowla architektoniczna. W innym wypadku kupowano tła w sklepach z artykułami fotograficznymi. 

Zobacz pozostałe poradniki:

Fotografie – historia a wiek zdjęcia
Fotografie – kartonik a wiek zdjęcia
Fotografie – awers a wiek zdjęcia
Fotografie – rewers a wiek zdjęcia
Fotografie – ubiory a wiek zdjęcia
Fotografie – meble a wiek zdjęcia
Fotografie – wydarzenia rodzinne a wiek zdjęcia
Fotografie – pośrednie metody datowania zdjęcia