zdrowie

Borówka czarna (Vaccinium myrtillus)

Borówka czarna znana też jest jako czarna jagoda. W każdym domu powinna gospodyni porządną ilość borówek ususzyć i przez rok zachować. Służą one do wielu rzeczy.

Borowiak, to nastój, nalewka z borówek. 2 – 3 pełne dłonie borówek daje się do flaszki i podlewa dobrą wódką lub spirytusem. Im dłużej namoczone stoją (choćby cały rok) tem lepszy jest wyciąg, borowiak i ostrzej i lepiej działa jako lekarstwo.

Kto cierpi na lekkie rozwolnienie z wielkiemi boleściami połączone, gdy się niekiedy i krew pokazuje, uśmierza łyżka borowiaku w 1/8 litra ciepłej wody rozpuszczona. Po 8 – 10 godzinach to samo lekarstwo można powtórnie zażyć; po raz trzeci zażywać je nie będzie już potrzeba. Proszę znaleść w aptece najniewinniejsze a mimo to pomocniejsze lekarstwo!

W niebezpiecznych czerwonkach, biegunkach krwawych wewnętrznie zażyty wspomaga borowiak wybornie zewnętrzną działalność wody, (okład na brzuch z wody i octu).

Między nastojami z naszej apteki, jest borowiak (nastój z borówek) pierwszym i nieodzownym. Używa się go we wszystkich w wyż wspomnianych przypadkach jako najlepszego leku na brzuch. Dawka bierze się według stopnia boleści: najmniejsza wynosi 10 – 12 kropel na cukrze! silniejsza około 30 kropel a najsilniejszą jest łyżeczka od kawy w ciepłej wodzie lub winie zażyta.

Porada księdza S. Kneippa z 1896 roku.