zimny prysznic

Zwykle unikamy zimnych pryszniców ponieważ wydają się nam nieprzyjemnymi a nawet obawiamy się przeziębienia. W rzeczywistości mogą zapewnić szereg korzyści zdrowotnych.

Zimny prysznic

Prysznic zimną wodą daje szereg korzystnych efektów dla Twojego ciała. Ważne – to nie powinien być prysznic lodowatą wodą ani gdy jesteśmy wyziębieni. Woda powinna być o temperaturze dostosowanej do naszych możliwości i naszej wytrzymałości. Chłodna a nawet zimna na tyle, aby wywołać gęsią skórkę, spowodować obkurczenie obwodowych naczyń krwionośnych. Nie powinna paraliżować oddechu! Z czasem, po zahartowaniu ciała możemy stopniowo obniżać temperaturę wody. Prysznic zimną wodą stanowi dla organizmu ćwiczenie, dlatego korzystnych efektów możesz spodziewać się dopiero po pewnym czasie systematycznego hartowania ciała.

Oto, na co możemy liczyć stosując regularnie zimne prysznice.

Poprawia nastrój

Zimne prysznice zwiększają poziom beta-endorfiny i noradrenaliny we krwi oraz poziom noradrenaliny, co zapewnia antydepresyjny wpływ na nastrój. Duże znaczenia ma satysfakcja z tego, że daliśmy radę spryskać się zimną wodą 🙂

Redukuje stres

Według badań pływanie w lodowatej wodzie znacznie poprawia tolerancję na stres. Potwierdzono również, że zimna woda płynąc po twarzy uspakaja serce i jest korzystna w leczeniu nienormalnie szybkich akcji serca. Innymi słowy pomaga nam się zrelaksować.

Poprawia krążenie

Zimna woda jest bardzo skuteczną metodą poprawy krążenia krwi u osób cierpiących na problemy z krążeniem. Wpływa na poprawę dostarczania tlenu i składników odżywczych w organizmie.

Poprawia jakość skóry

Aby uzyskać optymalną jakość skóry najpierw oczyść twarz ciepłą wodą, a następnie zimną. Zimna woda również skutecznie zamyka pory skóry i zmniejsza obrzęki pod oczami.

Poprawia czujność

Zimne prysznice zwiększają czujność umysłową, a połączenie wilgoci i zimna budzi całe ciało i poprawia oddychanie, zwiększając w ten sposób spożycie tlenu.

Zapobiega depresji

Osoby cierpiące na depresję mogą dużo skorzystać z zimnych pryszniców. Zdaniem ekspertów ds. zdrowia, jednoczesne wyzwalanie zimnych receptorów może być terapeutyczne. Odkryto także, że eksponowanie mózgu na niskie temperatury zmniejsza stan zapalny mózgu.

Poprawia jakość włosów

To zaskakująca zaleta zimnych pryszniców. Włosy ​​stają się bardziej gładkie, ponieważ zimna woda spłaszcza mieszki włosowe, obkurcza je i blokuje wilgoć.

Zapobiega żylakom

Zimna woda zmniejsza i zapobiega pojawianiu się żylaków poprzez poprawę krążenia i zwężenia naczyń.

Uspokaja ból mięśni

Zimne prysznice są również korzystne dla zmniejszenia bolesności mięśni i stanów zapalnych po treningu. Zimna woda polewana na mięsień, które boli przez około pięć minut zwiększa przepływ w tym obszarze, a tym samym naprawia uszkodzone mięśnie lub inne tkanki.

Stymuluje funkcję układu immunologicznego

Zimny prysznic poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego, ponieważ organizm szybko reaguje na zimną wodę. Z tego powodu zahartowany organizm lepiej reaguje na wirusy i infekcje bakteryjne skuteczniej podejmując walkę z nimi.