zrodzeni do szabli

Film „Zrodzeni do Szabli” powstaje z potrzeby serca oraz miłości do polskiej szabli. Całość projektu finansowana jest z pozyskiwanych na ten cel darowizn. Dzięki pozyskanym środkom udało się sfinalizować etap pre-produkcji oraz realizację zdjęć.

Wsparcie

Film w reżyserii Pawła Deląga jest finansowany z darowizn. Nie może być sprzedany w myśl ustawy o darowiznach. Zależy nam aby trafił do jak największej liczby widzów więc będzie udostępniany bezpłatnie. Pozyskane do tej pory środki pozwoliły na zakończenie głównego okresu zdjęciowego. Obecnie trwa montaż a w perspektywie kolejne etapy post produkcji. Do zakończenia procesu produkcji filmu brakuje nam 70 000 PLN. Zwracamy się do wszystkich którym bliska jest historia, do tych którym zależy na podtrzymaniu tradycji szabli polskiej, do tych którzy zdają sobie sprawę z wagi promocji kraju o finansowe wsparcie projektu.

Aby ukończyć nasze dzieło potrzebujemy 70 000 złotych, dzięki którym będziemy mogli pokryć koszty post-produkcji, na które składa się montaż, efekty specjalne, udźwiękowienie oraz koloryzacja. Wszystkich, którzy chcą wesprzeć nasz projekt, prosimy o kierowanie darowanych środków na konto Stowarzyszenia Polska Sztuka Krzyżowa z dopiskiem „Zrodzeni do Szabli”.

IBAN: PL
SWIFT/BIC: PKOPPLPW
Nr konta: 42 1240 1037 1111 0010 7355 4120

Wpłaty poprzez PayPal prosimy kierować na adres: zrodzenidoszabli@gmail.com

Fabuła

Film ma trzy wątki. Pierwszy to wątek fabularny osadzony w latach 1612 – 1633 opowiadający historię Jana Jerlicza, weterana wojny moskiewskiej który powraca w rodzinne strony by za namową swojego dawnego towarzysza broni Macieja Wronowskiego rozpocząć edukację szermierczą jego syna Błażeja. Jest to fabularna opowieść o obyczajach oraz tradycji widziana oczami młodego szlachcica dorastającego w dawnej Rzeczypospolitej. Fabularyzacja sprawia że historia jest namacalna i bliższa szczególnie dla młodego widza.

Drugim, równolegle idącym wątkiem jest opowieść jednego z najlepszych szabelników w Europie, Zbigniewa Juszkiewicza. Jest to filmowa podróż przez historię i sztukę ku tajemnicy rzemiosła najwyższej jakości, którego dziełem jest polska szabla, do dziś uważana za jedną z najlepszych na świecie. Legenda polskiej sztuki wyrobu oręża w sposób praktyczny przedstawia technologiczne walory szabli, pokazuje jak powstawała i działała (demonstrując jej piękno, kunszt i wytrzymałość).

Trzeci wątek opowiada o odtworzeniu sztuki krzyżowej, której podjął się szermierz Janusz Sieniawski wraz z synami, Wątek ten ukazuje widzowi w klarowny sposób korzenie polskiej sztuki walki oraz ewolucję, która na polskim gruncie doprowadziła do powstania sztuki krzyżowej.

Polska szabla

W historii Polski szabla od wieków zajmuje wyjątkowe miejsce. Jest elementem naszego hymnu, narodowej dumy, codziennej kultury i języka, najcenniejszą pamiątką rodzinną. Nie ma drugiej broni, która silniej kojarzyłaby się z chwałą polskiego oręża i stanowiła symbol rozpoznawalny na całym świecie. Nie ma, poza Japończykami, drugiej nacji, która taką estymą obdarzyłaby oręż.
Polska szabla nieodłącznie związana z kulturą szlachecką była znakomitą bronią oraz przykładem naszych umiejętności twórczego rozwijania doświadczeń Wschodu i Zachodu. Otaczano ją wyjątkową czcią i szacunkiem. Szable konsekrowano, przekazywano z ojca na syna wraz z tradycją powiązanej z nią rodzinnej chwały. Na skrzyżowanych szablach chrzczono synów, a te zdobyczne przekazywano wraz ze sztandarami jako ofiarę składaną Bogu. Polak z szablą był dla wroga strasznym przeciwnikiem ponieważ od dziecka nabywał umiejętności efektywnej walki tym orężem, zaś sama szabla jako ulubiona polska broń została konstrukcyjnie doprowadzona do perfekcji stając się wzorem do naśladowania.
Sztuka krzyżowa, czyli słynne „robienie szablą” znane z kart powieści Sienkiewicza, została zapomniana ok. 200 lat temu. Poza XIX-wiecznym, nieukończonym traktatem Starzewskiego nie zachowało się w Polsce żadne źródło pisane dotyczące sztuki walki szablą.