Jak określić wiek fotografii na podstawie awersu? W tym poradniku poznasz sposób na rozpoznanie, identyfikację awersu i oszacowanie lat w których zdjęcie zostało wykonane.
Awers
Cała postać fotografowana
Do 1866 roku z powodów technicznych można było fotografować jedynie całą postać. Osoby fotografowane najczęściej siedziały lub opierały sie o kolumny, albo opierały rękę na stole lub krzesle.
Przykłady fotografii całych postaci:
Popiersia
Od około 1866 roku postępująca technika zezwoliła fotografom na wykonywanie popiersi. Pod koniec lat 60-tych XIX wieku do 80-tych lat w modę weszło fotografowanie popiersi w owalu często wypukłym, zwanym „kameą“.
Przykłady popiersi:
Zdjęcia wizytowe od 1860 roku często były używane jako dowody osobiste. Na rewersie naklejano dane biograficzne fotografowanej osoby.
Ozdobne winiety
Fotografom w latach 1895 do 1915 roku nie wystarczało już „zdejmowanie” ludzi tylko na tle malowniczych blejtramów z górami, sztucznymi strumieniami, malowniczymi wsiami, albo z rekwizytami takimi jak: złamane kolumny, ozdobne pałacowe schody, czy palmy. Zaczęto produkować winiety, które miały stać się ozdobą lub uwypuklić charakter, a nawet wskazać zawód czy zainteresowanie danej osoby. Gotowe winiety – takie jak rulony papieru ozdobione kwiatami albo podkowy otulone wijącymi się liśćmi powoju, wizerunki cesarza i króli, anioły w girlandach kwiatów – można było kupić w specjalnych sklepach z artykułami fotograficznymi, albo bezpośrednio wybrać w atelier i skorzystać z fachowej porady fotografa. Oczywiście fotografie te były droższe od normalnych zdjęć.
Przykłady fotografii z ozdobnymi winietami:
Zobacz pozostałe poradniki:
Fotografie – historia a wiek zdjęcia
Fotografie – kartonik a wiek zdjęcia
Fotografie – awers a wiek zdjęcia
Fotografie – rewers a wiek zdjęcia
Fotografie – ubiory a wiek zdjęcia
Fotografie – meble a wiek zdjęcia
Fotografie – wydarzenia rodzinne a wiek zdjęcia
Fotografie – pośrednie metody datowania zdjęcia