bractwa rycerskie

[ broń ]

Bractwa Rycerskie szkolą się we władaniu bronią taką jak miecze, topory, włócznie, oszczepy, łuki, kusze a także broni palnej takiej jak hakownice i bombardy. Ćwiczenia obejmują fechtunek, walkę indywidualną i w szyku, naukę jazdy z bronią turniejową.

Poczatkowo, po utworzeniu, bractwa w zakresie broni próbują radzić sobie same samodzielnie wykonując broń. W miarę jak przyszłość bractwa wydaje się coraz pewniejsza bractwa dokonują zakupów broni u rzemieślników specjalizujacych się w jej produkcji.

[pokazy ]

Wiele bractw bierze udział w różnych imprezach na których organizują różnorodne pokazy. Do najczęściej organizowanych należą pokazy: walk, strzeleckie, tańca.

Do niezwykle widowiskowych należą duże inscenizacje i turnieje. Jest wiele turniejów organizowanych w Polsce (w Gniewie, Liwiu, Płocku) ale chyba największe emocje budzą inscenizacje Bitwy pod Grunwaldem.

[ uwagi ]

Sprostanie zasadom rycerskim nie jest proste. Bez zamków, dworów i świt oraz wojen życie rycerza przestaje być barwne. Dla ubarwienia i większej radości z działalności bractw dość powszechnie stosowane są odstępstwa od rycerskich zasad opisanych.

  • Wiele osób z grup, bractw używa herbów przy czym nie dysponują żadnymi prawami do nich. Grupy te stoją na stanowisku że albo mają do tego prawo gdyż tylko odtwarzają, naśladują dawne postacie, albo że „kto chce to może”. Na szczęście choć grupa osób o takich poglądach jest liczna, to jednak większość uważa że trzeba mieć prawo aby posługiwać się herbami.
  • Koń stanowił podstawowe wyposażenie rycerza. Niewiele bractw dysponuje dzisiaj możliwością walki konnej. Bardzo często bractwa rycerskie używają broni niegodnych rycerzy: włóczni, łuków, kusz.
  • Bractwa z nazwy rycerskie często zajmują się sprawami zgoła nierycerskimi, np. krawiectwem czy muzykowaniem.

Te odstępstwa nie odbierają sensu istnienia bractw a wręcz przeciwnie – poprzez zapewnienie wielu okołorycerskich aspektów (muzyka, jedzenie, szewstwo, krawiectwo) tym pełniej można prezentować życie rycerzy ukazując ich relacje z im współczesnymi postaciami. Tylko łącznie można stworzyć odpowiedni klimat, ducha epoki.

Zainteresowani tematem mogą poszukać w okolicy bractwa aby przyłączyć się. Wszystkim zainteresowanym polecam wizytę na stronie http://www.bagrit.pl/. Na stronie tej znaleźć można wykaz ponad 200 bractw z Polski oraz wielu wykonawców broni i strojów.