pomorzanie tho tihovo pawel wasiak

Biały Gród – dziś Białogard, to dawna stolica Pomorzan – Słowian – Wenedów. To był ich środek ziemi, gród o splendorze królewskim, charakterze lechickim. Dawna siedziba przodków książąt pomorskich. Białogrodzanie do końca bronili wiary swoich przodków, swoich obyczajów i samorządności. Średniowieczny gród słynął z bogactw, dlatego stał się również celem Bolesława Krzywoustego i jegoż łupieżczego rycerstwa. W zamian za zdobycie królewskiego grodu, Bolesław III wydawał zgodę swojej książęcej drużynie na łupienie miasta, by tym sposobem zachęcić wojowników do wypraw na Pomorze, które były bardzo męczące i długie. 

By być bliżej biskupów, za czasów Bolesława Chrobrego, książęta pomorscy przenieśli swoją władzę do Colobregu – dziś Kołobrzegu, by biskupi nie byli nad nimi. 

Kupiec z południa wraz ze swoim sługą zmierza do Colobregu po sól, bursztyn i suszone ryby. Jego towarzysz w drodze na szlaku solnym – bursztynowym poznaje tajemnicze historie przodków Słowian – Pomorzan, ich święte miejsca i tajemnice. 

Są świadkami spotkania na majdanie w Albie kasty kapłańskiej Słowian, wojów, ludu pomorzan i księcia z Colobregu. Przysłuchują się ich rozmowom, kłótniom i wieściom o nadchodzącej wojnie z wojskami Bolesława III. Potem udają się do portu przy Bałtyku, tamże młody sługa poznaje młodą dziewkę, z którą wyrusza końmi w podróż do świętych miejsc Wenedów. W tym samym czasie szykuje się najazd Krzywoustego na pomorskie grody. 

Młoda para dociera do krainy trójgłowego boga Triglava w Tihov, tam poznają wiele tajemnic i historii, w między czasie dochodzi do dwóch porwań. Wojna wisi na włosku. Posłowie z Colobregu docierają pod Głogów do Krzywoustego, ten wszczyna alarm i rusza z najlepszą elitą rycerstwa aż po Bałtyk. 

Po wielu bitwach, padają pomorskie grody, honoru broni Biały Gród, dochodzi do oblężenia grodu przez wojsko syna Marsa, muszą użyć machin oblężniczych. 

Po wielu najazdach i zastraszeniu wyznawców słowiańskich bóstw, Bolesław III wyposaża Ottona z Bambergu w ochronę rycerską, a ten wyrusza na Pomorze z misją chrystianizacji, zastraszeni Wenedowie krwawymi najazdami Piasta, ulegają chrześcijaństwu, padają słowiańskie posągi i świątynie. 


Powieść historyczna, 333 strony, czasy średniowiecza. Bogowie, miłość, wojna, obyczaje. Organizacja państwa Bolesława III, władza Pomorzan, legendy arturiańskie na Pomorzu, granica wiary Słowian – Pomorzan – Wenedów i chrześcijaństwa. Misja chrystianizacji poprzedziła przyjście niemieckich kolonistów i wyparcie rodów Słowian i utratę dla polskiego księcia lenna Pomorza.


Powieść możesz zamówić już teraz! Wejdź na stronę https://ridero.eu/pl/books/pomorzanie/

Książka dostępna w wersji standardowej–papierowejzaznaczamy drukowana lub w wersji elektronicznej – zaznaczamy ebook

pomorzanie tho tihovo pawel wasiak