wspomnienia

stan obecny

W 1992 roku w Polsce było 29720 osób noszących to nazwisko (kobiety i mężczyźni).

linia Franciszka

Mój pradziadek, Franciszek Wysocki, urodził się 3 lipca 1875 roku w Barłożnie w województwie pomorskim. Ożenił się z Marianną z domu Baniecka, która urodziła się 16 stycznia 1878 roku w Półwsi niedaleko Skórcza. Rodzice Franciszka, Jan i Katarzyna z domu Kotowska, mieli ośmioro dzieci. Zaś rodzice Marianny, Jakub i Katarzyna Held (lub Helt) – siedmioro. Katarzyna Kotowska urodziła się około 26 marca 1846 roku w Barłożnie, a zmarła 9 grudnia 1921.

Jan Wysocki, syn Szymona i Franciszki Zmury, urodził się 21 stycznia 1841 roku w Barłożnie. Szymon, syn Mikołaja i Marianny Dębickiej, urodził się 10 października 1819 roku także w Barłożnie. Miał sześcioro dzieci.

Katarzyna Wysocka zd. Kotowska, córka Szymona i Katarzyny Liczmańskiej. Rodzice Szymona to Józef i Katarzyna Chmielecka, zaś Katarzyny Liczmańskiej – Mateusz i Marianna Szczypiorska.

Jakub Baniecki, syn Jakuba Banietzkiego i Elżbiety Waschkowskiej, urodził się około 197 roku w Gogolewie, zaś zmarł 22 kwietnia 1907 roku i został pochowany w Kierwałdzie. Franciszkowi i Mariannie urodziło się dziewięcioro dzieci: Jan, Wanda, Helena, Gertruda, Maria, Franciszek, Leokadia, Klara i Józef.

Jan Wysocki, mój dziadek, urodził się 31 sierpnia 1914 roku w Prenclau na terenie dzisiejszych Niemiec. W roku 1947 pojął za żonę Irenę z domu Orłowską, urodzoną 2 grudnia 1925 roku w Zielonej Górze. Mieli dwójkę dzieci: Andrzeja i Romana. Mój ojciec urodził się 10 grudnia 1955 roku w Gdańsku i 14 czerwca 1977 roku ożenił się z Aliną z domu Kobus, urodzoną 1 lutego 1957 roku w Gdańsku. Mają trójkę dzieci: Piotra, Annę i mnie – Michała Wysockiego, urodzonego 3 października 1983 roku w Gdańsku. W tej chwili moje drzewo, z niektórych stron, sięga roku 1701 i ciut dalej.

Kontakt: Michał Wysocki

[ linia Franciszka

Franciszek pochodzi prawdopodobnie z kaszubskiej szlachty, o czym świadczyłby przydomek Navos, Nawoj lub Navus używany przez jego rodziców[1]. Franciszek urodził się 14 stycznia 1933 roku. Jego rodzicami byli: Katarzyna z Turzyńskich (ur. 6 września 1894 roku w Nowym Słonym, zmarła 6 grudnia 1957 roku w Pawłowie) oraz Bernard Wysocki (ur. 13 sierpnia 1885 roku w Małych Chełmach, zm. 7 kwietnia w Pawłowie). Bernard Wysocki i Katarzyna Turzyńska zawarli sakrament małżeństwa w lutym 1914 roku w Lipuszu[2]. Rodzicami Katarzyny byli: Anna Jażdżewska i Augustyn Turzyński. Natomiast rodzicami Bernarda byli: Szymon Wysocki i Julianna Chełmowska[3]. Klara Dzimidowicz – ich córka opowiadała, że babcia Katarzyna Turzyńska była zaręczona z innym człowiekiem, nawet podobno wyszły już ich zapowiedzi, ale do ślubu nie doszło, gdyż poznała Bernarda i, pomimo, że był biedny, wyszła za niego za mąż[4]. Po ślubie Bernard i Katarzyna mieszkali w Dziemianach, później w Chojniczkach, gdzie dziadek Bernard był kolejarzem. W roku 1926 przyprowadzili się do wsi Pawłowo k. Chojnic, gdzie zakupili gospodarstwo. Z ich małżeństwa narodziło się 11 dzieci: 8 synów i trzy córki: Klara, Łucjan, Anna, Józef, Franciszek, Jan, Edmund, Gertruda. Pozostałe zmarły w wieku dziecięcym.

[1] Nawos lub Nawóz albo Navos – przydomek, którego używali Wysoccy., mgr Alfons Wysocki pochodzący z Wysokiej Zaborskiej k. Brus informuje, że rodzina od roku co najmniej 1700 używała przydomka Navos, od staropolskiego imienia Nawoj. Używali go Wysoccy herbu Dołęga – zamieszkali Wysoka Zaborska Chojncka. Używano też przydomka Lewald, który wskazuje na niemieckie pochodzenie rodziny. E. Breza, Pochodzenie przydomków szlachty pomorskiej, bez roku wydania.
[2] Wiadomości te posiadam od Klary Dzimidowicz, córki Katarzyny i Bernarda.
[3] Ich syn Bernard urodził się w Małych Chełmach – dziedzicznej wsi Chełmowskich, herbu Ostoja. Czy Julianna z nich pochodziła – na razie mi nie wiadomo. W Małych Chełmach nazwisko Wysocki pojawia się ok. roku 1570. Krzepela, Rody ziem pruskich, Kraków 1927, s. 12.
[4] Chyba był to trochę mezalians finansowy dla rodziny, choć dokładnie tego nie sprawdziłam.

Kontakt: Nazywam się i jestem córką Franciszka. Chciałabym znaleźć dalszych członków rodziny z tego właśnie pnia. Przesłałam to co udało mi sie ustalić na podstawie rozmów i dokumentów. Wiem też, że moja rodzina nie należy do linii tzw. płockiej. Jest rdzennie kaszubska, o czym świadczy przydomek. Chciałaby właśnie z tą familią nawiązć kontakt, czy też dowiedzieć się czegoś więcej na temat naszej historii.