księga wieczysta

Gdy usiłujemy ustalić tożsamość naszych przodków, zwykle odwiedzamy wiele instytucji. Jedną z nich powinien być sąd rejonowy, który umożliwi nam zapoznanie się z księgą wieczystą należącej do naszych bliskich nieruchomości. Czy wizyta w sądzie jest konieczna? Jak znaleźć i jak czytać interesującą nas księgę? Postaramy się na te pytania odpowiedzieć.

Poszukiwanie przodków. Czy księga wieczysta nieruchomości może pomóc?

Czym jest księga wieczysta nieruchomości?

Księga wieczysta nieruchomości to publiczny rejestr, który informuje nas o stanie prawnym nieruchomości. Zasady funkcjonowania ksiąg wieczystych opisane zostały w ustawie o księgach wieczystych i hipotece z 6 lipca 1982 roku. Dzięki weryfikacji księgi wieczystej uzyskamy najważniejsze informacje na temat interesującej nas nieruchomości.

Wizyta w sądzie – czy potrzebna?

Na szczęście nie, ponieważ księgę wieczystą nieruchomości sprawdzić możemy na stronie internetowej Ministerstwa sprawiedliwości. Wystarczy, że posiadamy numer księgi. A co, jeśli go nie znamy? Nie szkodzi! W serwisie ZnajdźKsięgę dowiesz się jak ustalić numer księgi na podstawie adresu lub numeru ewidencyjnego działki.Jak czytać księgę wieczystą?

Wszystkie księgi wieczyste zbudowane są dokładnie w ten sam sposób, dlatego czytamy je podobnie. Składają się one z kilku działów, które zawierają innego rodzaju informacje.

Pierwszy z nich, zatytułowany „Oznaczenie” odnosi się do danych ewidencyjnych nieruchomości – jej adresu, przeznaczenia, dokładnego położenia.

Jeśli szukamy poprzednich właścicieli nieruchomości, powinniśmy zajrzeć raczej do działu drugiego, zatytułowanego „Własność”. To w nim odnajdziemy imiona, nazwiska, numery PESEL właścicieli, a także imiona ich rodziców.

W trzecim dziale, a więc „Prawa, roszczenia i ograniczenia” sprawdzimy, czy nieruchomość nie jest obciążona prawami osób trzecich. Informacja ta jest cenna zwłaszcza dla tych, którzy planują zakup nieruchomości.

Kolejnym działem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest „Hipoteka”. W dziale tym znajdują się informacje o obciążeniach hipotecznych nieruchomości – m.in. ich rodzaju, walucie i wysokości.

Weryfikacja zawartych w księdze wieczystej informacji pozwoli nam uzyskać cenne informacje na temat naszych przodków, ale nie tylko – jeśli planujemy zakup nieruchomości, może uchronić nas również przed poważnymi kłopotami!

Kliknij ZnajdźKsięgę i zobacz jak łatwo znajduje się księgi wieczyste i odnajduje dane właścicieli nieruchomości – mieszkań, domów i działek.