kepa polska

30 czerwca – Kępa Polska – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie płockim, w gminie Bodzanów, zaprasza na BIWAK PATRIOTYCZNY. Wstęp wolny.

Niewielu wie, że na małym wzniesieniu wśród lasów, pól i zadrzewień na granicy Nadleśnictw Parciaki i Przasnysz znajduje się miejsce, w którym w 1863 roku podczas Powstania Styczniowego niewielki oddział złożony z 240 polskich ochotników dowodzony przez kapitana Józefa Trąmpczyńskiego powstrzymał ofensywę armii rosyjskiej w sile 1700 żołnierzy, zadając jej znaczące straty.  Wygrana bitwa odbiła się szerokim echem wśród zniewolonego narodu, stając się kolejnym sygnałem do walki o wolność Ojczyzny.

W rocznicę tych wydarzeń, na Polskiej Kępie – bo tak okoliczni mieszkańcy nazwali to miejsce, wspólnie: Stowarzyszenie „Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej”, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Krasnosielckiej, Gmina Jednorożec i Krasnosielc oraz Nadleśnictwa Parciaki i Przasnysz zorganizowały, w hołdzie poległym organizują imprezę pod nazwą Biwak Patriotyczny.