Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia

Na Kresach przez 10 dni na 145 cmentarzach 1300 wolontariuszy ratowało zapomniane groby od zapomnienia. Kresowy konwój powrócił z Ukrainy.

„Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”

Właśnie zakończyła się już IX edycja bardzo popularnej wśród genealogów akcji społecznej pod znamienną nazwą „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Nazwa tłumaczy doskonale cel tej wspaniałej inicjatywy. Tam, skąd Polaków wysiedlono, pozostały cmentarze, pamiątka po naszych przodkach. Cmentarze, przez dziesiątki lat zapomniane, zdewastowane przez ludzi oraz przyrodę, wraz ze zmianami politycznymi i łatwością podróży Polaków na Ukrainę, odzyskały zainteresowanie.

Akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” zyskała duży rozgłos dzięki profilowi na Facebooku, gdzie zanotowała blisko 20 tysięcy polubień. W tym roku (2018) zorganizowana została już IX edycja akcji. Z tysięcy chętnych do pomocy w porządkowaniu starych, polskich cmentarzy na Ukrainie lipcowy termin nie wszystkim odpowiadał, jednak aż 1300 wolontariuszy wsparło organizatorów pomocnymi dłońmi.

Kresy

Spotkania z Polakami na Kresach, odwiedziny ważnych, historycznych miejsc ubarwiały wyjazd. Jednak głównym celem było uporządkowanie 145 zapomnianych cmentarzy. Niezależnie od warunków pogodowych uczestnicy akcji wykonali ogrom pracy ratując mogiły przodków. Wydzierane przyrodzie groby często prezentowały opłakany stan, jednak już samo oczyszczenie terenu cmentarza dało godny obraz miejsca spoczynku zmarłych.

Remonty

Praca rąk jest bardzo ważna, odsłania groby i ukazuje stan nagrobków. Remonty nagrobków wykraczają poza możliwości prac ręcznych wolontariuszy. Dlatego organizatorzy obecnie planują jeszcze w tym roku remont dwóch cmentarzy na upamiętnienie 100 rocznicy uzyskania niepodległości przez Polskę. Planowane jest odbudowanie pomnika Żelaznej Brygady w Zielonej oraz mogiły Legionistów na opuszczonym cmentarzu w Niżniowie.