wiadomosci

[ Wydawnictwo Pascal – konkurs

Termin: od 20.10.2007 r. do 20.12.2007 r.
Ogłoszenie laureatów: 20.01.2007 r.

Przejrzyj albumy, przeszukaj szuflady i strychy. Zestaw zdjęcia z trzech epok: regionu lub miasta, nieznajomych ludzi albo rodziny. Mogą to być zdjęcia portretowe, zdjęcia pokazujące ulice miast, miasteczek, wsi, dramatyczne wydarzenia, naukę, pracę, odpoczynek, wczasowiczów na plażach, dziewczyny na tańcach, panów i panie w parku, bawiące się dzieci… Możesz również pokazać zdjęcia ze swoich osobistych trzech epok: okresu dzieciństwa, młodości, wieku dorosłego. Napisz kilka słów na temat swojego wyboru. Pozwól, by z układanki zdjęć i opisu powstała ciekawa opowieść.

Zachowaj wspomnienia o miejscach, ludziach, wydarzeniach. 

Nagrody:
5 x aparat fotograficzny µ 790 SW o wartości 1075 zł każdy,
8 x dyktafon VN-3100 PC o wartości 250 zł każdy,
20 x album z serii Trzy epoki o wartości 69,90 zł każdy oraz
100 kodów rabatowych.

Jesienią 2006 roku ukazały się dwa pierwsze albumy z nowej serii Wydawnictwa Pascal Trzy epoki, czyli Kraków i Warszawa. Jesienią 2007 roku do serii dołączą kolejne tytuły: Polska, Górny Śląsk, Podhale oraz Kaszuby . Kraków i Warszawa zostały przygotowane w wersji polsko-angielskiej, Górny Śląsk, Podhale oraz Kaszuby zostały opracowywane w języku polskim oraz gwarowym. Autorzy albumów są związani z regionem: autorem Podhala jest Maciej Pinkwart, Górnego Śląska Marek Szołtysek (wstęp: Kazimierz Kutz), wstęp do Kaszub napisał prof. Józef Borzyszkowski, prezes Instytutu Kaszubskiego.

Tematem albumów z serii są Miejsce i Czas. Miasto lub region pokazano w trzech różnych okresach historii, w trzech odsłonach: w okresie przedwojennym, powojennym i współcześnie. Oglądając albumy, spacerujemy po ulicach miast i miasteczek, zaglądamy do zaułków, sklepów, obserwujemy uczniów w szkole, wczasowiczów na plażach, dziewczyny na tańcach, panów i panie w parku, patrzymy na fasady kamienic, wieże kościołów, ruiny. Przed naszymi oczami toczy się codzienne życie mieszkańców: teraz i kiedyś. Każde zdjęcie dokumentuje konkretną chwilę. Zestawienie zdjęć określonego miejsca lub wydarzenia z trzech okresów historii pokazuje upływ czasu. Chociaż zdjęcia mają charakter dokumentacyjny, są pełne nastroju. Dzięki nim można poczuć atmosferę minionych lat. I tak z układanki zdjęć i podpisów układa się księga pamięci.

Pomysł serii wyrasta z coraz większego zainteresowania genealogią rodzinną i historią miejsc, w których mieszkamy lub z których pochodzimy. Wiedza, zawarta w dokumentach, przekazach i albumach, daje poczucie ciągłości i przynależności i uczy szacunku dla poprzedników bez względu na ich narodowość i wyznanie oraz zachęca do twórczego korzystania z ich doświadczeń. To zainteresowanie jest widoczne na każdym kroku: w bibliotekach, parafiach, w serwisach genealogicznych, na stronach gmin, w wydarzeniach, festiwalach, wystawach, dodatkach do tytułów pasowych.

Kontakt:
Magda Kaczyńska, mkaczynska@pascal.pl