dziecko

Basen, karate, angielski czy lekcje gry na gitarze? Coraz więcej dzieci uczęszcza na dodatkowe zajęcia pozaszkolne. „Wrześniowy Barometr Ferratum Bank” (2018 rok) przedstawił wyniki badań, z których wynika, że w tym roku większość rodziców przeznaczy na płatne zajęcia dodatkowe dla swoich dzieci ponad 100 zł miesięcznie.

Wyniki badań przeprowadzonych przez Ferratum Bank pokazują, że Polakom zależy na tym, aby ich pociechy mogły brać udział w zajęciach pozalekcyjnych. Rodzice, którzy chcą rozwijać hobby i zainteresowania swoich dzieci obawiają się, że w tym celu będą musiały ponieść znaczne koszty.

Jakie plany dotyczące dodatkowych, płatnych zajęć dla dzieci mają rodzice? Co trzeci rodzic wskazał przynajmniej jeden tego rodzaju wydatek uważając za celowy.

65% rodziców posiadających dzieci w wieku szkolnym lub przedszkolnym pośle malucha na dodatkowe zajęcia, głównie zajęcia sportowe i nauka jezyka obcego. Ankietowani wskazali, że najchętniej zapisują swoje pociechy na zajęcia sportowe oraz lekcje języka obcego. To bardzo dobry znak, biorąc pod uwagę, jak ważna w prawidłowym rozwoju dziecka jest odpowiednia dawka ruchu. Duży nacisk, jaki ankietowani kładą na naukę języków obcych to z pewnością wyraz troski rodziców o dalszą przyszłość swoich pociech. Zajęcia artystyczne wybrało 10% badanych, natomiast korepetycje z poszczególnych przedmiotów – 8% rodziców.

Badania dotyczyły również spodziewanych wydatków, na jakie nastawiają się rodzice. Badacze ustalili jaką kwotę Polacy zamierzają przeznaczyć na zajęcia pozalekcyjne swoich dzieci.

  • 44% rodziców wyda na ten cel ponad 100 zł miesięcznie
  • 26% rodziców wyda od 51 do 100 zł miesięcznie
  • 4% rodziców wyda poniżej 50 zł miesięcznie
  • 26% rodziców nie będzie w ogóle finansować zajęć dodatkowych.

Warte podkreślenia jest, ze aż 68% respondentów chciałoby przeznaczyć na rozwój zainteresowań swojego malucha większą kwotę niż ta, na którą mogą sobie pozwolić.

Na pytania co sprawia że rodzice rezygnują z dodatkowych zajęć, najczęstszą podawaną przyczyną są finanse – odpowiedź tę wskazało 66% rodziców. Kolejny na liście jest brak czasu z wynikiem 24%.

Optymizm budzi z pewnością fakt, że pomimo ograniczeń finansowych i braku czasu, przeważająca ilość rodziców dokłada wszelkich starań, aby ich pociech mogły uczestniczyć w dodatkowych zajęciach. Natomiast smutek musi powodować fakt, że jako przyczynę rezygnacji z dodatkowych zajęć dla swoich dzieci aż co czwarty rodzic podał brak czasu. To już poważny, społeczny problem – brak czasu dla dzieci i chęć przeniesienia odpowiedzialności za wychowanie dzieci na szkołę.